Fezâ'il-i Tefsîr-i Besmele (inceleme- metin)
Fazâ'il-i Tefsir-i Basmalah (review-text)
  1. Tez No: 966634
  2. Yazar: BÜLENT BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET KUZUBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Besmele Tefsirleri, Kur'an-ı Kerim'in açılış ifadesi olan“Besmele”nin, harf harf, kelime kelime veya cümle düzeyinde anlamını, bağlamını ve şartlarını daha derinlemesine inceleyen edebi yorumlar ve açıklamalardır. Mensur, yani nesir şeklinde yazılan bu tefsirler, dini metinlerin daha geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmasını ve anlaşılmasını kolaylaştırmayı hedefler. Besmele Tefsirleri, sadece dilsel ve anlamsal katmanları açıklamakla kalmayıp aynı zamanda dönemsel ve sosyal bağlamları da göz önünde bulundurarak derin bir analiz sağlar. Tefsirlerde, Besmele'nin kullanıldığı yerler, tarihi ve kültürel bağlamdaki yansımaları detaylı bir biçimde ele alınır. Bu yorumlar, hem İslam kültürü içinde hem de daha geniş bir çerçevede, dinin toplumsal dinamiklerle etkileşimini anlamada önemli bir rol oynar. Tefsirlerin yukarıda açıklanan önemine binaen yapılan tez çalışmasında, Milli Kütüphane 06 Mil Yz A 1110/2 yer numarasında Fezâ'il-i Tefsîr-i Besmele adında kayıtlı olan eserin 22a-49a varak aralığı çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Interpretations of the Basmala are literary commentaries and elucidations that delve into the meaning, context, and conditions of the“Basmala,”the opening statement of the Holy Quran, at the level of letters, words, or the entire sentence. These commentaries, written in prose (mensur), aim to facilitate the comprehension and broader accessibility of religious texts for a wider readership. Beyond merely explaining linguistic and semantic layers, Basmala Interpretations provide an in-depth analysis by also considering the temporal and social contexts. These commentaries meticulously address the instances where the Basmala is used, along with its historical and cultural reflections. Such interpretations play a significant role in understanding the interaction of religion with societal dynamics, both within Islamic culture and in a broader context. In light of the significance of these interpretations, as outlined above, a thesis study has been conducted on the work titled Fezâ'il-i Tefsîr-i Besmele, registered at the National Library under the call number 06 Mil Yz A 1110/2, focusing on the folios between 22a and 49a.