Ev hanımlarının boş zaman etkinliklerinin bazı parametrelere göre incelenmesi
An analysi̇s of housewi̇ves' lei̇sure acti̇vi̇ti̇es based on certai̇n parameters
- Tez No: 966635
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, ev hanımlarının boş zaman kullanım biçimlerini ve bu kullanımı etkileyen sosyolojik, ekonomik ve kültürel faktörleri incelemektedir. Çalışma, din sosyolojisi ve boş zaman sosyolojisi perspektifinden ele alınmış olup, boş zaman kavramının toplumsal cinsiyet rolleri ve aile içi sorumluluklarla nasıl şekillendiğine odaklanmaktadır. Nicel araştırma yöntemi benimsenmiş ve Kocaeli il sınırları içinde yaşayan 297 ev hanımı ile anket uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemi, ev hanımlarının demografik özelliklerini dikkate alacak şekilde seçilmiştir. Elde edilen veriler, frekans dağılımları, Ki-Kare testleri ve regresyon analizleri gibi istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Bulgular, ev hanımlarının boş zamanlarını çoğunlukla ev içi sorumluluklar ve toplumsal beklentiler doğrultusunda sınırlı bir şekilde değerlendirdiklerini göstermektedir. Gelir durumu ve çocuk sayısı, boş zaman kullanımında belirleyici değişkenler olarak öne çıkarken; eğitim durumu ve dini katılımın etkisi sınırlı kalmıştır. Araştırma, ev hanımlarının boş zaman kullanımının yalnızca bireysel tercihlerle değil, toplumsal yapı, ekonomik koşullar ve aile içi rol dağılımıyla şekillendiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, ev hanımlarının boş zaman kullanımını sosyolojik açıdan görünür kılarak, toplumsal eşitlik ve sosyal destek mekanizmalarının geliştirilmesi yönünde literatüre katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the leisure time practices of housewives and the sociological, economic, and cultural factors influencing them. The research is conducted from the perspectives of the sociology of religion and leisure studies, focusing on how the concept of leisure is shaped by gender roles and domestic responsibilities. A quantitative research method was employed, and surveys were conducted with 297 housewives residing within the boundaries of Kocaeli, selected based on their demographic characteristics. The collected data were analyzed using statistical methods such as frequency distributions, chi-square (Kk) tests, and regression analyses. The findings indicate that housewives primarily spend their leisure time within the limitations of domestic responsibilities and social expectations. Financial status and the number of children emerged as key determinants of leisure time usage, while educational level and religious participation had limited effects. The study reveals that housewives' leisure time is shaped not only by individual preferences but also by social structure, economic conditions, and the distribution of household roles. By making the leisure time practices of housewives more visible from a sociological perspective, this research aims to contribute to the literature on social equality and the development of support mechanisms that enhance women's ability to use their time freely.