L-lösin enamin barbitürat ligandı içeren paladyum(II) ve bakır(II) komplekslerinin sentezi, katalitik ve biyolojik uygulamaları
Synthesis, catalytic and biological applications of palladium(II) and copper(II) complexes containing L-leucine enamine barbiturate ligand
  1. Tez No: 966638
  2. Yazar: MELİH UÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET EMİN GÜNAY, DOÇ. DR. RUKİYE FIRINCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu doktora tezinde, barbitürik asit türevinden elde edilen enamin yapısında çok dişli bir ligand sentezlenmiş ve bu ligandın geçiş metalleriyle oluşturduğu kompleksler araştırılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, uygun reaktifler kullanılarak L-lösin içeren ONO-tipi bir ligand hazırlanmıştır. Ligand yapısında yer alan amino ve karboksil grupları, geçiş metalleriyle güçlü ve yönlü koordinasyon bağları oluşturarak kararlı pincer-tipi komplekslerin oluşumunu desteklemiştir. Bu ligand kullanılarak Pd(II) ve Cu(II) kompleksleri sentezlenmiş, bu kompleksler NMR, IR, X-ışını kırınımı ve elementel analiz gibi çeşitli spektroskopik yöntemlerle karakterize edilmiştir. Pd(II) komplekslerinin katalitik performansı, Suzuki-Miyaura çapraz-eşleşme ve ketonların α-alkilasyonu gibi model reaksiyonlarda değerlendirilmiştir. Ayrıca, ligand ve Cu(II) komplekslerinin biyolojik aktiviteleri çeşitli bakteri ve mantar suşlarına karşı test edilmiş; antimikrobiyal etkilerinin yanı sıra antioksidan aktiviteleri de incelenmiştir. Elde edilen bulgular, L-lösin içeren barbitürat enamin ligandlarının geçiş metalleriyle oluşturduğu komplekslerin hem biyolojik hem de katalitik uygulamalar açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this PhD thesis, a polydentate ligand with an enamine structure derived from a barbituric acid derivative was synthesized, and its coordination with transition metals was investigated. In the first step of the study, an ONO-type ligand containing L-leucine was prepared using appropriate reagents. The presence of amino and carboxyl functional groups in the ligand structure enabled the formation of strong and directional coordination bonds with transition metals, thereby supporting the formation of stable pincer-type complexes. Using this ligand, Pd(II) and Cu(II) complexes were synthesized and characterized by various spectroscopic methods, including NMR, IR, X-ray diffraction, and elemental analysis. The catalytic performance of the Pd(II) complexes was evaluated through model reactions such as the Suzuki-Miyaura cross-coupling and ketones α-alkylation. In addition, the biological activities of the ligand and the Cu(II) complexes were tested against various bacterial and fungal strains, assessing both their antimicrobial and antioxidant properties. The results demonstrated that barbiturate enamine ligands containing L-leucine are capable of forming metal complexes with significant potential for both catalytic and biological applications.