Meme kanseri hastalarında doku ve kandaki hipoksiyle indüklenen faktör 1 düzeyinin neoadjuvan kemoterapi yanıtına etkisi
Impact of hypoxia-inducible factor 1 levels in tissue and blood on the response to neoadjuvant chemotherapy in breast cancer patients
- Tez No: 966639
- Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN BOZOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi ve İmmünolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Meme kanseri, dünya genelinde kadınlarda en sık görülen kanser ve kansere bağlı ölüm nedenidir; patogenezinde hipoksi ve bununla ilişkili HIF-1α aktivasyonu önemli bir rol oynamaktadır. HIF-1α'nın tümör progresyonu, anjiyogenez, metastaz ve tedavi direncindeki merkezi konumu, onu potansiyel bir terapötik hedef haline getirmektedir. Bu tez, HIF-1α ekspresyonunun tümör dokusundaki ve plazma düzeylerindeki değişimlerini neoadjuvan kemoterapi (NAKT) öncesi ve sonrası dönemde değerlendirerek, bu değişimlerin tedavi yanıtı ile ilişkisini incelemeyi hedeflemiştir. Çalışmaya dahil edilen 10 hastadan NAKT öncesi ve sonrası olmak üzere plazma örnekleri alınmış, HIF-1α ve VEGF düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. Aynı hastalara ait tru-cut biyopsiler ile operasyon sonrası elde edilen tümör dokuları immünohistokimyasal olarak incelenmiş ve HIF-1α ekspresyonu yarı kantitatif H-skor yöntemiyle değerlendirilmiştir. NAKT sonrası tümör dokularında HIF-1α ekspresyonunda anlamlı düzeyde azalma gözlenmiş (p=0,006), bu durum biyobelirtecin tedavi yanıtı ile ilişkili olabileceğini düşündürmüştür. Plazma HIF-1α düzeylerinde tedavi sonrası ortalama %30 oranında azalma saptanmış, ancak bu değişim istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0,064). Plazma VEGF düzeyleri, hastaların büyük çoğunluğunda ölçülemeyecek kadar düşük olduğundan değerlendirilememiştir. Tedavi öncesi plazma HIF-1α düzeyleri ile doku ekspresyon skoru arasında negatif yönlü orta düzeyde bir ilişki saptanmış, ancak bu korelasyon anlamlılığa ulaşmamıştır. ROC analizi sonucunda, plazma HIF-1α düzeylerinin tedavi yanıtını öngörmede sınırlı bir ayırt edici güce sahip olduğu (AUC=0.622) gösterilmiştir. Ayrıca, tedavi sonrası HIF-1α H-skorları ile tümör evresi ve lenf nodu pozitifliği arasında anlamlı pozitif korelasyon bulunmuştur. Bu bulgular, HIF-1α'nın prognostik açıdan değerli bir biyobelirteç olabileceğini ve tedavi yanıtını öngörmede potansiyel bir rol oynayabileceğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, meme kanserinde HIF-1α ekspresyonunun hem sistemik hem de lokal düzeyde değerlendirilmesi, tedaviye yanıtın izlenmesi ve prognostik sınıflamada yardımcı olabilecek önemli bir yaklaşımdır. HIF-1α'yı hedef alan tedavi stratejileri, gelecekte neoadjuvan tedaviye yanıtı artırmak ve kişiselleştirilmiş tedavi modelleri geliştirmek açısından umut vaat etmektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most commonly diagnosed cancer and the leading cause of cancer-related mortality among women worldwide. Hypoxia and the associated activation of hypoxia-inducible factor-1 alpha (HIF-1α) play a critical role in its pathogenesis. Due to its central role in tumor progression, angiogenesis, metastasis, and treatment resistance, HIF-1α has emerged as a potential therapeutic target. This thesis aimed to evaluate the changes in HIF-1α expression levels in both tumor tissue and plazma before and after neoadjuvant chemotherapy (NACT), and to investigate the relationship between these changes and treatment response. Plasma samples were collected from 10 patients before and after NACT, and HIF-1α and VEGF levels were measured using the ELISA method. Tumor tissues obtained from tru-cut biopsies prior to treatment and post-treatment surgical specimens were examined immunohistochemically, and HIF-1α expression was assessed semi-quantitatively using the H-score method. A statistically significant decrease in HIF-1α expression was observed in tumor tissues following NACT (p = 0.006), suggesting that this biomarker may be associated with treatment response. Although an average reduction of approximately 30% in plasma HIF-1α levels was observed post-treatment, this change did not reach statistical significance (p = 0.064). Plasma VEGF levels were undetectable in the majority of patients and thus could not be evaluated. A moderate negative correlation was found between pre-treatment plasma HIF-1α levels and tissue expression scores, although this correlation was not statistically significant. Receiver operating characteristic (ROC) analysis indicated that plasma HIF-1α levels had limited discriminatory power in predicting treatment response (AUC = 0.622). Additionally, post-treatment HIF-1α H-scores were significantly and positively correlated with tumor stage and lymph node positivity. These findings suggest that HIF-1α may be a valuable prognostic biomarker and could play a potential role in predicting response to treatment. In conclusion, assessing HIF-1α expression at both systemic and local levels in breast cancer may serve as an important approach for monitoring treatment response and aiding in prognostic classification. Targeting HIF-1α may hold promise for enhancing response to neoadjuvant therapy and developing personalized treatment strategies in the future.