Sanatla öz farkındalık çalışmalarında kadınların duygu ve beden farkındalığının eleştirel açıdan incelenmesi
Critical examination of women's emotional and bodily awareness in art-based self-awareness practices
  1. Tez No: 966637
  2. Yazar: GÜL ÇANDIR SAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OKVURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu araştırma, kadınlarla, kadınlık deneyimine sahip öznelerle sanat yoluyla gerçekleştirilen öz farkındalık çalışmalarında duygu ve beden farkındalığını eleştirel açıdan incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmada yaratıcı ifade araçları olarak resimli kitaplar, feminist sanat eserleri ve performansları kullanılmıştır. Araştırma, topluluk temelli sanat atölyeleri biçiminde tasarlanmış ve sekiz hafta süresince sekiz katılımcıyla yürütülmüştür. Atölyelerde kadınların hem çocukluk hem de kadınlık deneyimlerine ilişkin duyguları ve bedenleri açısından ortaya çıkan ifadeler derinlemesine tartışılmış; sanat, bireysel ve kolektif farkındalığı destekleyen bir yol olarak ele alınmıştır. Toplumsal cinsiyet normlarının duygular üzerindeki etkisi sanat yoluyla sorgulanmıştır. Sanat terapisinden farklı olarak, bu çalışmada sanatın toplumsal dönüşümdeki eleştirel rolüne odaklanılarak hem öz hem kolektif farkındalık açısından sanatın anlam ve etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmanın neticesinde, norma karşı sosyal ve duygusal açıdan öz-kolektif bakım pratiği yaratılarak gücün anlamını da sorgulayan farklı bir direniş biçimi oluşturulmaya çalışılmıştır. Atölye çalışmaları sonucunda sanat yoluyla ifade özgürlüğünün egemen anlatılara karşı duygular ve bedenler açısından bir özbakım ve dayanışma pratiği olabileceği düşünülmüştür. Aynı zamanda sanatın, hem sivil toplum hem de toplumsal çalışmalar için nasıl bir alan yaratabileceği disiplinlerarası bir çabayla tartışılmaya çalışılmıştır.“Kadın Çalışmaları ve Sanat”alanında bir anlam yaratabilme hedefi taşımıştır. Çalışmada, norm karşısında sanat yoluyla öznelerin kendi anlatılarını keşfedip ifade etmelerinin bireysel ve kolektif etkisinin neler olabileceği ortaya konularak kuramsal bir tartışma yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to critically examine emotional and bodily awareness in self-awareness practices conducted with women and subjects with experiences of womanhood through art. Illustrated books, feminist artworks, and performances were employed as tools of creative expression. The research was designed in the form of community-based art workshops and was carried out over eight weeks with eight participants. Within the workshops, the expressions emerging from women's feelings and bodily experiences related to both their childhood and womanhood were discussed in depth; art was approached as a means of fostering both individual and collective awareness. The influence of gender norms on emotions was interrogated through artistic practice. Unlike art therapy, this study focused on the critical role of art in social transformation, exploring its meaning and impact in terms of both self and collective awareness. As a result, the research sought to create a distinct form of resistance that questions the meaning of power by cultivating practices of self and collective care in social and emotional terms against normative structures. The findings suggest that artistic expression can serve as a practice of self-care and solidarity—emotionally and bodily—against dominant narratives. Furthermore, the study explored, through an interdisciplinary effort, the potential of art to create spaces for both civil society and broader social engagement. It sought to generate meaning within the field of“Women's Studies and Art.”The research engaged in a theoretical discussion on the potential individual and collective effects of subjects discovering and articulating their own narratives through art in opposition to prevailing norms.