FGF signaling couples morphogenesis to collective cell migrationin the zebrafish posterior lateral line primordium
FGF sinyalleri zebrabalığı yanal çizgi primordiyumunda morfojenezi toplu hücre göçüne bağlar
  1. Tez No: 966653
  2. Yazar: GÜLÇİN ÇAKAN AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DARREN GILMOUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ruprecht-Karls-Universität-Heidelberg
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Biyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Hücrelerin organize gruplar hâlinde göç etmesi, birçok organın morfogenezinin temelini oluşturur. Ancak, organogenez ile yönlendirilmiş doku göçünün işlevsel olarak ne ölçüde bağlantılı olduğu ve birbirlerini potansiyel olarak nasıl etkiledikleri iyi anlaşılmamıştır. Zebrafish yanal çizgi sistemi, göç eden bir primordium (Posterior Lateral Line Primordium – PLLP) tarafından oluşturulur; bu primordium yol boyunca rozet benzeri duyu organları oluşturur ve bırakır. Bu çalışmada, kolektif hücre göçünün nasıl koordine edildiğini ve organların göç eden bir doku içinde nasıl de novo olarak oluşturulduğunu araştırmak için PLLP'yi bir model olarak kullandım. Elektron mikroskopisi, moleküler belirteçler ve canlı görüntülemenin kombinasyonunu kullanarak, rozetlerin apikal olarak daralmış epitel hücrelerinden oluşan kümeler olduğunu ve göç eden primordiumun öncül bölgesinin arkasında radyal olarak organize olduklarını gösterdim. Ayrıca iki FGF ligandının (fgf3 ve fgf10) rozet içermeyen öncül bölgede ve arka taraftaki rozetlerin merkezinde eksprese edildiğini gösterdim. fgf3; fgf10 çift mutantlarının PLLP analizleri, FGF sinyallemesinden yoksun primordiumların rozet oluşturmadığını ve düzensiz bir şekilde göç ettiğini göstermektedir. Geri dönüşümlü inhibitör SU5402'yi kullanarak FGF sinyal yolunu bloke edip yeniden aktive ederek FGFların öncelikli olarak rozet oluşumu için gerekli olduğunu ve rozet oluşumunun koordine göç için bir ön koşul olduğunu gösterdim. Sonraki olarak, rozet oluşumunun kaybının, FGF sinyallemesi inhibe edildiğinde doku epitelleşmesinin engellenmesinden kaynaklandığını gösteriyorum. FGF sinyallemesinin farmakolojik olarak inhibe edildiği ve yeniden aktive edildiği veya FGF ligandlarının ektopik aşırı eksprese edilmesiyle aşırı aktif hâle getirildiği embriyolarda zaman atlamalı görüntüleme yaparak, FGF kaynak noktalarının çevre hücrelerin epitelleşmesi yoluyla rozet oluşumunu başlattığını gösteriyorum. Sonuç olarak, bu çalışma FGF sinyallemesinin, göç eden yanal çizgi primordiumu içinde organ oluşumunun düzenini kontrol ettiğini ve morfogenez programını primordium göçü ile bağladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Migration of cells in organized groups underlies the morphogenesis of many organs. Yet, the extent to which organogenesis and directed tissue migration are functionally coupled and potentially influence each other is not well understood. The zebrafish lateral line system is formed by a migrating primordium (Posterior Lateral Line Primordium–PLLP), which forms and deposits rosette-like sensory organs en route. In this work, I used the PLLP as a model to investigate how collective cell migration is coordinated and how organs assemble de novo within a migrating tissue. Using a combination of electron microscopy, molecular markers and live imaging, I demonstrate that the rosettes are clusters of apically constricted epithelial cells, organized radially behind the leading region of the migrating primordium. I also show that two FGF ligands (fgf3 and fgf10) are expressed in the rosette-free leading region and in the centre of the rosettes in the back. Analysis of PLLP of fgf3; fgf10 double mutants shows that primordia lacking FGF signalling have no rosettes and migrate in an uncoordinated manner. Using the reversible inhibitor SU5402 to block and reactivate the FGF signalling pathway, I demonstrate that FGFs are primarily required for rosette assembly, and rosette assembly is a prerequisite for coordinated migration. Next, I show that the loss of rosette formation is due to the inhibition of tissue epithelialisation when FGF signalling is inhibited. By doing time-lapse imaging on embryos in which FGF signalling is pharmacologically inhibited and reactivated, or hyperactivated through ectopic overexpression of FGF ligands, I demonstrate that the point sources of FGFs seed rosette assembly through epithelialization of surrounding cells. In conclusion. this study shows that FGF signaling controls the pattern of organ formation within the migrating lateral line primordium and couples the morphogenesis program to the primordium migration.