Hastane temizlik personelinin iş analizi yoluyla iş standartlarının belirlenmesi, Ankara ilindeki hastanelerde bir alan araştırması
Determinatining the working standarts of hospital cleaning staff by means working analysis, a case study in Ankara
- Tez No: 277087
- Danışmanlar: PROF. DR. TENGİZ ÜÇOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Hastanelerde, muayene ve tedavi hizmetlerinin kalitesinin arttırılması için, temiz ve hijyenik bir ortamın önemi çok büyüktür. Doğru temizlenmiş bir hastane, enfeksiyon riskinden uzak, güvenilir ve daha düzenli hizmet verir. Bu hem hasta güvenliği hem de çalışan güvenliği açısından oldukça önemlidir.Hastane temizlik düzeyini etkileyen en önemli faktörlerden biri, temizlik personelleridir. Temizlik personelinin eğitimi, hastanede yapılan temizliliğin kalitesini başlı başına değiştirmektedir. Temizlik personeline verilen hizmet içi eğitim, hastanenin enfeksiyon ve kirliliğiyle mücadelede önemli bir rol oynamaktadır. Maalesef bu eğitim ülkemizde halen herhangi bir standarda uymadan verilmektedir. Görüşme yapılan hastanelerin, temizlik personeline verilen hizmet içi eğitim konularının, birbiriyle farklılık gösterdiği, yapılan araştırmada kaydedilmiştir. Denetim mekanizmaları da tıpkı temizlik personeline verilen eğitim gibi farklılıklar taşımaktadır.Batı da bu durumun yaratacağı problemleri daha önceden görüp, sorunu büyük ölçüde gidermiş ülkeler mevcuttur. Bu ülkelerde, standart eğitimlerle sertifikalandırılan temizlik personeli, daha kalifiye olmakta, işini doğru ve benimseyerek yapmaktadır.Araştırmada, yüz yüze görüşme yöntemiyle, hastane temizlik personelinin iş tanımları ve iş gerekleri ortaya konulmuştur. Enfeksiyon riski yüksek ve düşük alanlarda, temizlik standartları farklı olacağından, temizlik personellerinin iş analizi yapılırken, yüksek risk grubunda olan ameliyathane temizlik personeli sorumlularıyla, ayrıca görüşülmüştür. Sertifikalı temizlik personelinin alması gereken eğitim başlıklarına yer verilmiştir. Hastanelerde enfeksiyon riskini azaltmak, çalışanlara temiz ve güvenli ortam yaratmak, hasta memnuniyetini arttırmak, daha kaliteli hizmet sunmak amacıyla temizlik personeliyle ilgili önerilerde bulunulmuştur. Araştırma sonucu doğrultusunda hastane temizlik personelinin sertifikalandırılması gerekliliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to improve the quality of controlling and treatment in hospitals, clean and hygienic environment is quite important. A well-cleaned hospital is free from infection risk and supplies reliable and regular service. It is very essential not only for patient but also for staff confidence.One of the most significant factor affecting the level of the hospital cleaning is hospital cleaning staffs. A well-trained cleaning staff can be a only factor to change the quality of cleaning. In-service training has a significant role to struggle with the infection and polution in the hospitals. Unfortunately, these kind of trainings are being made without and standardization. In this study, it is seen that in-service training topics are considerably different between the hospitals we visited. Inspections mechanism is also different like those trainings.There are a lot of countires foreseen the problems before and solved them substantially. In these countires, certificated hospital cleaning staffs with standard trainings are well-qualified and do their work correctly.In this research, work description and requirements of hospital cleaning staffs are introduced by using face to face conversation techniques. As cleaning standards are different in the areas having infection risk high or low, we met with the staff responsible from the cleaning of operating room which is in the high risk group. Moreover, the training topics which must be taken by certificated staff are mentioned. Some recommendations are given to increase the infection risk in the hospitals, to supply a clean and confident environment, to improve the patient satisfaction and to supply high quality service. Research results showed that the hospital cleaning staffs should be certified.