Futbol eğitiminde müzikal ritim ile uygulanan çalışmaların teknik gelişim üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of musical rhythm exercises on technical development in football training
- Tez No: 966658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER CİVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Futbol Eğitiminde Müzikal Ritim ile Uygulanan Çalışmaların Teknik Gelişim Üzerine Etkisinin İncelenmesi Modern antrenman anlayışları doğrultusunda motor becerilerin gelişimini destekleyen çoklu uyaran temelli yaklaşımlar önem kazanmakta ve bu bağlamda müzik ve ritim gibi dışsal uyaranların teknik edinimine olan katkıları merak konusudur. Bu çalışma futbol eğitiminde müzikal ritimle desteklenen egzersizlerin 9. sınıf öğrencilerin futbol tekniklerinin gelişimi üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Bu çalışma müzikal ritmin futbol eğitimine entegrasyonunun teknik (top sürme, pas, şut) üzerindeki etkilerini test etmek amacıyla ön test-son test kontrol ve deney gruplu yarı deneysel desen kullanılarak tasarlandı. Çalışma 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Trabzon Spor Lisesi'nde öğrenim gören 53 öğrenci (33 erkek, 20 kız) ile yürütüldü. Deney (9/A Sınıfı, n=29) ve kontrol (9/B sınıfı, n=24) grupları sınıf şubelerine göre belirlendi. Takım Sporları dersi, Futbol ünitesi kapsamında; 6 hafta boyunca haftada 3 gün şeklinde deney grubuna müzikal ritim destekli teknik antrenmanlar uygulanırken, kontrol grubuna müzikal ritim olmaksızın teknik antrenmanlar uygulandı. Teknik performansı ölçmek için Mor-Christian Genel Futbol Yetenek Testi (top sürme, pas, şut) ve Loughborough Pas Testi kullanıldı. Verilerin analizinde SPSS 27 programı kullanıldı ve verilerin dağılımına göre bağımlı ve bağımsız t-testleri ile Mann-Whitney U ile Wilcoxon işaretli sıralar testlerinden yararlanıldı. Elde edilen bulgular, deney grubunda uygulanan ritim destekli antrenmanların teknik gelişim üzerinde anlamlı etkiler yarattığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effect of Musical Rhythm Exercises on Technical Development in Football Training In line with modern training approaches, multi-stimulus-based methods that support the development of motor skills have gained importance, and in this context, the contributions of external stimuli such as music and rhythm to technical acquisition have become a subject of interest. This study was conducted to examine the effects of exercises supported by musical rhythm on the development of football techniques among 9th-grade students. The research was designed using a quasi-experimental pre-test–post-test control group design to test the effects of integrating musical rhythm into football training on technical skills (dribbling, passing, shooting). The study was carried out during the 2024–2025 academic year with 53 students (33 boys, 20 girls) enrolled at Trabzon Sports High School. The experimental (Class 9/A, n=29) and control (Class 9/B, n=24) groups were determined based on class sections. Within the scope of the Team Sports course, Football unit, the experimental group received music rhythm-supported technical training three times a week for six weeks, while the control group received technical training without musical rhythm. To measure technical performance, the Mor-Christian General Soccer Ability Test (dribbling, passing, shooting) and the Loughborough Passing Test were employed. Data were analyzed using the SPSS 27 software program, and depending on the data distribution, dependent and independent t-tests, as well as the Mann-Whitney U and Wilcoxon Signed Ranks tests, were utilized. The findings revealed that the rhythm-supported training applied to the experimental group had a significant impact on technical development.