Gastronomi fenomenlerine yönelik homofili algısının fenomen olma isteği üzerindeki etkisi: Ssosyal medyada kendini açıklama tutumunun aracılık rolü
The effect of perceived homophily toward gastronomy influencers on the intention to become an influencer: The mediating role of self-disclosure on social media
  1. Tez No: 966664
  2. Yazar: EVİN İPEK EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA UCA KARACABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde sosyal medya, bireylerin kendilerini ifade ettikleri, dijital kimliklerini oluşturdukları ve çeşitli topluluklarla etkileşime girdikleri önemli bir iletişim mecrası haline gelmiştir. Bu dijital ortamda öne çıkan fenomen olgusu, sadece kişisel tanınırlık değil, aynı zamanda sosyal etki ve dijital prestij kazanımı açısından da dikkat çekmektedir. Bu bağlamda bireylerin fenomen olma isteklerini şekillendiren sosyal ve psikolojik etmenlerin araştırılması, dijital medya çalışmaları açısından önemli bir alan oluşturmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, sosyal medya kullanıcılarının gastronomi fenomenlerine yönelik homofili algısının, fenomen olma istekleri üzerindeki etkisini incelemek ve bu etkide sosyal medyada kendini açıklama tutumunun aracı rolünü değerlendirmektir. Araştırma ilişkisel tarama modeli kapsamında nicel yöntemle yürütülmüş ve Türkiye'deki üniversitelerin gastronomi bölümlerinde öğrenim gören 243 öğrenciyle gerçekleştirilen anket verileri kullanılmıştır. Veri analizi sürecinde Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçları, gastronomi fenomenlerine yönelik homofili algısının fenomen olma isteği üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğunu göstermektedir. Ayrıca sosyal medyada kendini açıklama tutumu, bu ilişkiyi kısmi aracılık yoluyla güçlendirmektedir. Bu bulgular, dijital etkileşim süreçlerinde benzerlik algısının ve kişisel açıklığın fenomen olma arzusunu destekleyen temel faktörler arasında yer aldığını ortaya koymaktadır. Çalışma sonucunda elde edilen veriler, dijital içerik üreticileri, sosyal medya stratejistleri ve gastronomi alanındaki profesyoneller için yol gösterici nitelikte öneriler sunmakta ve aynı zamanda sosyal medya fenomenliği konusuna özgün bir teorik çerçeve kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the digital age, social media has emerged as a significant communication medium through which individuals express themselves, construct digital identities, and engage with various communities. Within this context, the phenomenon of social media influencers has gained prominence not only as a form of personal visibility but also as a symbol of social influence and digital prestige. Exploring the social and psychological factors that shape individuals' desire to become influencers presents a valuable area of inquiry within digital media studies. This study aims to examine the effect of social media users' perceived homophily toward gastronomy influencers on their desire to become a phenomenon, and to investigate the mediating role of self-disclosure attitudes in this relationship. Employing a quantitative approach and a correlational research design, the study collected data from 243 students enrolled in gastronomy departments at universities across Türkiye. Data analysis was conducted using the Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM) technique. The results indicate that perceived homophily toward gastronomy influencers has a significant and positive impact on the desire to become a phenomenon. Furthermore, self-disclosure attitudes were found to partially mediate this relationship, highlighting the importance of perceived similarity and self-expression in shaping individuals' influencer aspirations. The findings of this study offer practical insights for digital content creators, social media strategists, and professionals in the gastronomy field, while also contributing to the theoretical literature with a unique model addressing influencer motivation in a digital context.