Friendship attachment's role on the relationship between core self-evaluations and well-being
Öz kendilik değerlendirmesi ve iyilik hali arasındaki ilişkide arkadaşlara bağlanmanın rolü
  1. Tez No: 966703
  2. Yazar: BİRSU İPEK ŞANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRİN ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bireyin yaşamındaki özellikle üniversite yıllarındaki önemli ilişkilerden biri olarak, arkadaşlara bağlanma konsepti daha fazla dikkati gerektirir, çünkü bu ilişki türünün yaşam deneyiminde rolü önemlidir. Bu çalışma arkadaşlara bağlanmanın rolünü yaşamın iki temel boyutu olan öz-kendilik değerlendirmesi ve öznel iyilik hali arasındaki ilişki bağlamında incelemektedir. Örneklem 200 kişiden oluşmaktadır, yaş aralığı 16-26'dır. Demografik bilgi formu, Ergenler İçin Arkadaşa Bağlanma Ölçeği (EİABÖ), Öz-Kendilik Değerlendirmesi Ölçeği (ÖKDÖ) ve Bütüncül İyilik Hali Ölçeği (BİHÖ) Türkçe uyarlanmış versiyonlarıyla kullanılmıştır. Analizler için Spearman korelasyon katsayısı, hiyerarşik regresyon, Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri ve Hiyerarşik Regresyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Being one of the important relationships in one's life, especially in young adulthood, friendship and attachment to friends need more attention as they play an important role in various aspects of life. The current study aims to explore the role of attachment to friends in the relationship between core-self evaluations and subjective well-being. The sample consists of 200 university students, aged between 16-26 years. A demographic information form, Adolescent Friendship Attachment Scale (AFAS), Core-Self Evaluations Scale (CSES), and Holistic Well-being Scale (HWS) were used in their Turkish adapted forms. For analyses, Spearman correlation coefficients, hierarchical regression, Mann-Whitney U, and Kruskal-Wallis tests, and Hierarchical Regression Analysis were used.