Uzay güvenliği bağlamında NATO üyesi devletlerin uzay politikalarının analizi
The analysis of NATO member states of space policies in the context of space security
- Tez No: 966704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HALİL MUSTAFA BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Uzayın keşfedilmesiyle ortaya çıkan olasılıklar ve potansiyel tehditler; tarih boyunca uluslararası ilişkiler ve uluslararası güvenlikten etkilenmiş ve bu alanlara etkide bulunmuştur. Gelişen uzay teknolojileri ve uzay alt yapılı sistemler, uluslararası güvenliği sonsuza dek değiştirmiştir. Bu doğrultuda mevcut akademik araştırma tezinde, uzay aktivitelerinin en önemli boyutlarından biri olan uzay güvenliği kavramına odaklanılmıştır. Uzay Güvenliği kavramı konusunda evrensel bir uzlaşmaya henüz varılamamış ve kapsayıcı bir uluslararası hukuk rejimi geliştirilmesi konusundaki uluslararası çabalar devam etmektedir. Dolayısıyla uzay güvenliği kavramı, bu kavrama yönelik algılarımız doğrultusunda şekillenmekte ve geliştirilen politika ve stratejilerle somut sonuçlar doğurmaktadır. Kavramın sınırları uzay güvenliğine doğrudan etki eden ve etkilenen; teknoloji ve güvenlik inovasyonu, uydu sistemleri, uzay enkazı, sürdürülebilirlik, hukuki rejim ve iş birliği ve ekonomi temelli faktörler üzerinden incelenmiştir. Uzay güvenliği kavramının tarihsel, stratejik ve hukuki gelişimi açıklanmıştır. Ardından uzay güvenliği bağlamında, kolektif savunma örgütü olan NATO ve ulusal düzeyde otuz iki üye devletin uzay politikaları incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemleri kullanılarak ulusal uzay ajansları, ulusal uzay bütçeleri, uzay strateji belgeleri ve uzay ile ilgili uluslararası iş birlikleri hakkında bilgiler toplanmıştır. Toplanan veriler devletler arasındaki farklılıklar karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Uzay güvenliği bağlamında yapılan analizler sonucunda; NATO'nun uzay politikalarının mevcut durumu ortaya koyulmuştur. Bununla birlikte toplanan veriler doğrultusunda üye devletler uzay politikalarına göre üç temel grupta sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
International relations and international security have been impacted and affected throughout history via the emerging possibilities and potential threats that associated with space exploration. Growing space technologies and space infrastructure systems, have changed international security eternally. In this regard, according to relevant academic research thesis is focused on space security term that one of the most crucial dimensions for space activities. No global consensus has been reached yet on the concept of space security, and international efforts are continuing in the development of an international law regime. Owing to the space security term taking form, which is towards our sense of this term and has real consequences on developing policy and strategies. The terms of limits have been examined directly, infliencing and being impacted by factors based on technology and security innovation, satellite systems, space debris, sustainability, legal regimes, cooperation and the economy. Explained of space security term that development of historical, strategic and legal aspect. Via the context of space security, which analyzed policies, the collective defense organization NATO and thirty-two member contries. Collected information about the national space vi agency, national space budget, space strategy docments, and international cooperations related to space by using qualitative research methods. The gathered datas were analyzed by comparing the differences between countries. As a result of the analyses in the context of space security; has been presented NATO's present space policies. In addition, the direction of collecting data about member states categorized three major groups.