Effect of CNT modıfıed adhesıves ın ınterfacıal mechanısm of cfrp reınforced concrete
CFRP takviyeli betonun arayüz mekanizmasinda cnt modifiye edilmiş yapiştiricilarin etkisi
- Tez No: 966724
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİT ÇAKIR, DOÇ. DR. ONUR ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Beton, basınç dayanımı, bulunabilirliği ve uygulanabilirliği nedeniyle en yaygın kullanılan inşaat malzemesidir. Ancak beton yapılar, zaman içerisinde yükleme ve çevre koşullarına bağlı olarak çatlama, donatıların korozyonu ve çeşitli nedenlerle durabilite kaybı gibi ömrünü kısaltan etkilere maruz kalabilmektedir. Bu koşulların bir sonucu olarak yapıların güçlendirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmış ve son yıllarda bu ihtiyaca yönelik çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Karbon fiber takviyeli polimer (CFRP) kullanımı, bu yöntemler içerisinde en sık kullanılan yapısal güçlendirme yöntemlerinden bir tanesi olmuştur. Literatürde karbon lifli polimerlerin uygulaması ile ilgili çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Son dönemde ise hem mevcut güçlendirme yöntemlerinin daha etkin hale getirilmesi hem de arayüz performansını artıracak yenilikçi çözümler üzerinde çalışmalar yoğunlaşmıştır. Nanoteknoloji temelli malzeme katkıları, özellikle CFRP-beton bağlantılarında arayüz dayanımını iyileştirme potansiyeli ile öne çıkmaktadır. Bu bağlamda, karbon nanoyapıların epoksi reçinelerle birlikte kullanımı, yapı mühendisliği araştırmaları için yeni ve ilgi çekici bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmada, karbon nanotüp takviyesinin, CFRP plaka ile güçlendirilmiş donatısız kirişlerde kompozit beton arayüz davranışına etkileri araştırılmıştır. Araştırmada 2 farklı tipte, birbirinden farklı yoğunluklarda epoksi reçine kullanılmıştır. Epoksi reçinelere 3 farklı oranda (sırasıyla %0.5, %1.0 ve %1.5) karbon nanotüp katılarak arayüz performansının arttırılması amaçlanmıştır. Öncelikle 150x150x600 mm ölçülerinde 27 adet kiriş üretilmiştir. Kompozit-beton arayüzündeki davranışın net olarak incelenmesini sağlamak ve beton dökümü ile üretiminden kaynaklanabilecek risklerin ortadan kaldırılması için kirişlerin üretiminde tek tipte çimento bazlı, yüksek dayanımlı hazır grout harcı kullanılmıştır. Üretilen kirişler CFRP plaka kullanılarak güçlendirilmiştir. Güçlendirilen kirişler 3 noktalı eğilme testine tabi tutulmuştur. Deneyler sonucunda farklı yoğunluklardaki epoksi reçinelerle güçlendirilmiş kirişler ile farklı oranlarda karbon nanotüp takviyeli epoksi reçineler ile güçlendirilmiş kirişlerin eğilme davranışları ve göçme mekanizmaları incelenmiştir. Karbon nanotüplerin arayüz mekaniğine etkileri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Concrete is the most widely used construction material due to its compressive strength, availability and applicability. However, concrete structures can be exposed to effects that shorten their lifespan over time, such as cracking, corrosion of reinforcements and loss of durability due to various reasons, depending on loading and environmental conditions. As a result of these conditions, the need for strengthening structures has emerged and various methods have been developed in recent years to meet this need. The use of carbon fiber reinforced polymers (CFRP) has become one of the most frequently used structural strengthening methods among these methods. There are many studies in the literature on the application of carbon fiber polymers. Recently, studies have focused on both making existing strengthening methods more effective and innovative solutions that will increase interface performance. Nanotechnology-based material additives stand out with their potential to improve bond strength, especially in CFRP-concrete joints. In this context, the use of carbon nanostructures together with epoxy resins has become a new and interesting topic for structural engineering research. In this study, the effects of carbon nanotube reinforcement on composite concrete interface behavior in unreinforced beams reinforced with CFRP plates were investigated. In the study, 2 different types of epoxy resins with different densities were used. It was aimed to increase the interface performance by adding carbon nanotubes to epoxy resins at 3 different rates (0.5%, 1.0% and 1.5%, respectively). First of all, 27 beams with dimensions of 150x150x600 mm were produced. In order to ensure a clear examination of the behavior at the composite-concrete interface and to eliminate the risks that may arise from concrete casting and production, a single type of cement-based, high-strength ready-mixed grout mortar was used in the production of the beams. The produced beams were strengthened using CFRP plates. The strengthened beams were subjected to 3-point bending tests. As a result of the experiments, the bending behaviors and collapse mechanisms of beams strengthened with epoxy resins of different densities and beams strengthened with epoxy resins reinforced with carbon nanotubes at different rates were investigated. The effects of carbon nanotubes on the interface mechanics were observed.