Parkinsoniyen halüsinasyonların elektrofizyolojik özelliklerinin incelenmesi
The analysis of electrophysiological features of parkinsonian hallucinations
  1. Tez No: 471576
  2. Yazar: REYYAN UYSAL KABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ HANOĞLU, PROF. DR. BAHAR GÜNTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Nöroloji, Psikoloji, Biophysics, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Görsel halüsinasyonlar Parkinson Hastalığının sık görülen non-motor semptomlarından birisidir. Görsel halüsinasyonların ortaya çıkışıyla ilgili çeşitli teoriler mevcut olmakla birlikte kesin sebebi ve oluşum mekanizması tam olarak aydınlatılamamıştır. Halüsinasyonların ortaya çıkışına ışık tutması amacıyla tasarlanan bu çalışmaya 10 tane halüsinasyonlu Parkinson hastası ile eşleştirilmiş 10 tane halüsinasyonsuz Parkinson hastası ve 10 tane sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Katılımcıların gözler açık ve kapalı spontan EEG çekimleri yapılıp yanısıra Nöropsikometrik ve Davranışsal değerlendirme testleri uygulanmıştır. Nöropsikometrik ve Davranışsal değerlendirme sonuçlara göre, halüsinasyonlu grubun halüsinasyonsuz gruba kıyasla UPDRS-motor, RBD ve uyku bozuklukları skorları anlamlı derecede yüksektir. Halüsinasyonlu grup kognitif işlevler bakımından testlerin çoğunda (yalnızca yüz tanıma testi hariç) kontrol grubundan anlamlı düzeyde düşüktür, Halüsinasyonsuz gruptan ise (yüz tanıma testi ve çizgi yönü belirleme testi hariç) daha düşük skorlara sahip olmakla beraber yalnızca Saat Çizme Testinde bu fark anlamlıdır. EEG analizinde gözler kapalı durumda, sağlıklı kontrollerde görülen alfa güç artışı Halüsinasyonlu grupta beklenen düzeyde gerçekleşmemiştir. Halüsinasyonsuz grupta alfa interhemisferik koherans değerleri yaygın olarak kontrol grubundan anlamlı düzeyde düşüktür. Halüsinasyonlu grubun beta ve gama intrahemisferik koheransları ise yaygın olarak anlamlı derecede yüksektir. Özetle, Halüsinasyonlu grup uyku ve motor işlevler ile genel kognitif düzeylerinde (özellikle yürütücü işlevlerde) Halüsinasyonsuz gruptan daha düşük performans sergilemiştir. EEG'de beta ve gama intrahemisferik koherans Halüsinasyonlu grupta anlamlı derecede yaygın olarak yüksektir. Bu sonuçlar, halüsinasyonları yürütücü işlevler ve bazı networklerdeki işlevsel bozukluklar ile ilişkilendiren yaklaşımlarla uyumludur.
Özet (Çeviri)
Visual hallucinations are one of the most common non-motor symptoms of Parkinson's disease. The pathological mechanism has not been revealed yet although there are many hypothesis that trying to explain the genesis of hallucinations. This study aimed to enlighten the occurrence of hallucinations. 10 hallucinated and 10 nonhallucinated patient with PD and 10 matched healthy control were participated in the study. Spontaneous EEG was recorded during eyes-open and eyes-closed conditions for all participants and Neuropsychological and Behavioral assessment tests were carried out. PD patients with hallucinations had significantly higher scores in UPDRSmotor subtest, RBD scale and sleep disturbance compared to non-hallucinator PD patients. Hallucinated patients presented significantly worse performance in all cognitive tests except face recognition task in comparison with healthy control. Despite lower scores in all cognitive tests (except face recognition and line orientation tests), only in Clock Drawing Test performance was significantly lower in hallucinated patients than non-hallucinated group. According to EEG data analysis, there is lack of increase of alpha power with eyes-closure in hallucinated patients unlike control group. Alpha interhemispheric coherence was significantly reduced in nonhallucinated group compared to healthy control. Beta and gamma intra-hemispheric coherence were significantly increased in hallucinator PD patients. In conclusion, hallucinated group presented worse performance in sleep and motor symptom scores and cognitive tests especially executive functions compared to non-hallucinator patients. Beta and gamma intra-hemispheric coherence were significantly higher in hallucinated PD patients. These results are consistent with approaches that linked hallucination to executive dysfunction and cortical networks deficits.