Akromegali tanısı ile takip edilen hastaların antropometrik, biyokimyasal, radyolojik verilerinin ve hepatosteatoz sıklığının retrospektif bir değerlendirmesi
A retrospective evaluation of anthropometric, biochemical, radiological data and the frequency of hepatosteatosis in patients followed up with a diagnosis of acromegaly
  1. Tez No: 966757
  2. Yazar: ALPER MUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÖRGEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Akromegali, genellikle bir hipofiz adenomuna bağlı olarak büyüme hormonu (GH) ve insülin benzeri büyüme faktör-1 (IGF-1) fazlalığı ile karakterize, nadir görülen bir endokrinolojik hastalıktır. Bu çalışmanın amacı, akromegali tanısı ile takip edilen hastaların antropometrik, biyokimyasal ve radyolojik verilerini inceleyerek hepatosteatoz sıklığını ve hastalığın klinik seyri ile olan ilişkisini değerlendirmektir. Yöntem: Bu çalışma, 2018-2024 yılları arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniği'nde takip edilen 70 akromegali hastasının retrospektif verilerini kapsamaktadır. Hastaların demografik, laboratuvar, radyolojik bulguları, ameliyat ve patoloji raporları ile alınan tedavi yöntemleri incelenmiştir.Toplanan veriler bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 18.0 paket programı ile analiz edildi. Bulgular:Hastaların ortalama yaşı 52,77±12,95 yıl olup, hastalık tanısı konulma yaşı 43,67±12,55 olarak bulunmuştur.Hipofiz adenomu saptanan hastaların %85,0'ı makroadenom %15,0'ı mikroadenom olarak bulunmuştur. Hastaların %94,2'sinde cerrahi tedavi uygulanmış olup, cerrahi sonrası %30,7'sinde remisyon sağlanmıştır.Hepatosteatoz sıklığı %45,4 olup hepatosteatoz olma durumu remisyonda olan hastalarda aktif hastalığı olanlara göre daha fazla saptansa da istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı görüldü(p>0,05).Tanı anında hastaların %74,6'sında (n=44) akral bölgelerde ve yüzde büyüme, %42,4'ünde (n=25) baş ağrısı gibi semptomların eşlik ettiği ancak makroadenom-mikroadenom karşılaştırmasında anlamlı fark olmadığı görüldü.Aktif hastalığı olan grupta kolon polibi varlığı remisyondaki hastalara kıyasla anlamlı yüksek olduğu görüldü. Çalışmamızda, ameliyat sonrası 6. ayda ölçülen IGF-1 düzeylerinin, remisyona giren hastalara kıyasla nüks eden hastalarda anlamlı olarak yüksek olduğu tespit edilmiştir (p=0,046) Sonuç:Çalışmamızda akromegali tanısı ile takip edilen hastaların diabetes mellitus,hipertansiyon,osteoporoz,malignite vb. birçok komorbidite ile karşı karşıya olduğunu ve bu durumun biyokimyasal olarak aktif hastalık olması durumunda daha yüksek düzeylere ulaşabileceğini gösterdik.Öte yandan aktif hastalık durumlarında IGF-1 düzeylerindeki yüksekliğin hepatosteatoza karşı koruyucu olabileceğini ön gördük.Literatür verilerine dayanarak lipodistrofi ve hepatosteatoz tedavisinde siklik IGF-1 replasmanının tedavi edici etkisini göstermek için daha geniş popülasyonlar üzerinde yapılacak çalışmalarla desteklenmesine ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Acromegaly is a rare endocrinological disorder characterized by an excess of growth hormone (GH) and insulin-like growth factor-1 (IGF-1), usually due to a pituitary adenoma. The aim of this study is to evaluate the frequency of hepatosteatosis and its relationship with the clinical course of the disease by analyzing the anthropometric, biochemical, and radiological data of patients followed up with a diagnosis of acromegaly. Methods: This study includes the retrospective data of 70 acromegaly patients who were followed up at the Selçuk University Faculty of Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases Outpatient Clinic between 2018 and 2024. The demographic, laboratory, and radiological findings of the patients, as well as surgical and pathology reports and treatment methods, were examined. The collected data were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 18.0 software. Results: The mean age of the patients was 52.77±12.95 years, while the age at diagnosis was found to be 43.67±12.55 years. Among patients with pituitary adenomas, 85.0% had macroadenomas, and 15.0% had microadenomas. Surgical treatment was performed in 94.2% of the patients, with remission achieved in 30.7% of cases after surgery. The frequency of hepatosteatosis was 45.4%, and although hepatosteatosis was more frequently observed in patients in remission compared to those with active disease, the difference was not statistically significant (p>0.05). At the time of diagnosis, 74.6% (n=44) of the patients exhibited symptoms such as enlargement of acral regions and the face, while 42.4% (n=25) reported headaches; however, no significant difference was found between macroadenomas and microadenomas. The presence of colonic polyps was significantly higher in the active disease group compared to patients in remission. In our study, IGF-1 levels measured at the 6th postoperative month were found to be significantly higher in patients with disease recurrence compared to those who achieved remission (p=0.046). Conclusion: Our study demonstrated that patients diagnosed with acromegaly face multiple comorbidities, including diabetes mellitus, hypertension, osteoporosis, and malignancies, which tend to be more pronounced in cases of biochemically active disease. Furthermore, we hypothesized that elevated IGF-1 levels in active disease might have a protective effect against hepatosteatosis. Based on literature data, we suggest that further studies on larger populations are needed to evaluate the therapeutic effects of cyclic IGF-1 replacement in the treatment of lipodystrophy and hepatosteatosis.