5. sınıf matematik ders kitapları ünite değerlendirme sorularının 'İlişkilendirme Becerisi' çerçevesinde karşılaştırmalı incelenmesi
A comparative analysis of the unit evaluation questions in 5th grade mathematics textbooks within the framework of 'Mathematical Connection Skills'
  1. Tez No: 966775
  2. Yazar: ZEYNEP ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA HAN ŞİMŞEKLER DİZMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, 2023–2024 ve 2024–2025 eğitim öğretim yıllarında Millî Eğitim Bakanlığı tarafından önerilen iki farklı 5. sınıf matematik ders kitabında (A ve B kitapları) yer alan ünite değerlendirme sorularının matematiksel ilişkilendirme becerileri açısından incelenmesini amaçlamaktadır. Nitel araştırma desenine dayalı olarak yürütülen çalışmada, doküman incelemesi yöntemi kullanılmış ve her iki kitapta yer alan toplam 200 sorunun içerik analizi yapılmıştır. Veriler,“matematiksel ilişkilendirme becerileri”temelli kategoriler çerçevesinde kodlanmış ve karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, her iki kitapta da ilişkilendirme becerilerinin çeşitli düzeylerde yer aldığını, ancak bu dağılımın homojen olmadığını ortaya koymuştur. A Kitabı'nda en çok temsil edilen ilişkilendirme türü %58,3 oranla“kavramın farklı gösterimleri arasında ilişkilendirme”olurken; B Kitabı'nda ise %78,4 oranla“gerçek hayatla ilişkilendirme”ön plana çıkmıştır. Her iki kitapta da“farklı disiplinlerle ilişkilendirme”türünün oldukça sınırlı düzeyde temsil edildiği belirlenmiştir (A: %1,9; B: %5,2). Ayrıca bazı ilişkilendirme türlerinin belirli konularda yoğunlaştığı, diğer alanlarda ise düşük düzeyde kaldığı gözlemlenmiştir. Araştırma sonuçları doğrultusunda, ders kitaplarının ilişkilendirme türlerini dengeli, derinlemesine ve disiplinler arası geçişleri destekleyecek şekilde yapılandırmasının gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the unit evaluation questions in two different 5th grade mathematics textbooks (referred to as Book A and Book B), recommended by the Ministry of National Education during the 2023–2024 and 2024–2025 academic years, in terms of mathematical connection skills. Conducted within the framework of a qualitative research design, the study employed the document analysis method, analyzing the content of a total of 200 questions from both textbooks. The data were coded based on categories rooted in“mathematical connection skills”and analyzed comparatively. The findings revealed that the connection skills were represented at varying levels in both books; however, the distribution was not homogeneous. In Book A, the most frequently observed type of connection was“connection between different representations of a concept,”with a rate of 58.3%, whereas in Book B,“real-life connection”was predominant with a rate of 78.4%. It was also found that the“interdisciplinary connection”type was represented at a very limited level in both books (A: 1.9%; B: 5.2%). Moreover, certain types of connections were concentrated in specific topics, while remaining underrepresented in others. Based on the results of the study, it is emphasized that textbooks should be structured in a balanced and in-depth manner, supporting various types of connections, especially those that promote interdisciplinary transitions.