Öğrenme güçlüğü olan öğrencilere ikna edici metin yazma becerisinin kazandırılmasında POW+TREE stratejisinin etkililiği
Effectiveness of the POW+TREE strategy in developing persuasive writing skills in students with learning disabilities
  1. Tez No: 966797
  2. Yazar: AYŞENUR TOPAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESİME KÜBRA TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Araştırmanın amacı öğrenme güçlüğü bulunan öğrencilere ikna edici metin yazma becerilerinin öğretiminde öz düzenlemeli strateji geliştirme modeli temelinde şekillenen BOY + KSAS (POW+TREE) stratejisinin etkililiğini incelemektir. Bu amaçla araştırmada BOY + KSAS (POW+TREE) stratejisi ile yapılan öğretimlerin farklı ortam ve kişilere genelleme etkisi, öğretim tamamlandıktan bir ve iki hafta sonra izleme etkisi ve bu strateji ile ilgili öğrenci ve öğretmen görüşlerini belirlemeye yönelik veriler toplanarak sosyal geçerliği araştırılmıştır. Araştırmada tek denekli araştırma desenlerinden, katılımcılar arası yoklama denemeli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Bu araştırma, Karadeniz Ereğli'deki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde destek eğitim hizmeti alan, öğrenme güçlüğü tanısı konmuş üç ortaokul öğrencisiyle yürütülmüştür. Araştırmanın bağımlı değişkeni öğrenme güçlüğü bulunan öğrencilerin ikna edici metin yazma becerilerini gerçekleştirme düzeyleri, bağımsız değişkeni ise BOY + KSAS (POW+TREE) stratejisi ile yapılan öğretim müdahalesidir. Bu stratejinin öğretim basamakları öz düzenlemeli strateji geliştirme modelinin altı aşamasına göre planlanmıştır. Bu stratejiye göre öğretim oturumları: (1) ön bilgileri geliştirme, (2) stratejiyi tartışma, (3) stratejiyi ezberleme, (4) stratejinin modellenmesi, (5) Rehberli uygulama (6) bağımsız uygulamadır. Bu Araştırma sürecinde elde edilen veriler grafiğe işlenmiş ve görsel analiz ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda öğrenme güçlüğü olan bireylere ikna edici metin yazma becerisinin kazandırılmasında BOY + KSAS (POW+TREE) stratejisinin etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca bireylerin kazandıkları bu beceriyi öğretim sona erdikten 1 ve 2 hafta sonra da devam ettirdikleri, farklı ortam ve kişilere genelleyebildikleri, öğretmen ve öğrencilerin BOY + KSAS (POW+TREE) stratejisi ile ilgili yapılan müdahaleye ilişkin görüşlerinin olumlu yönde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effectiveness of the POW+TREE strategy, which is shaped based on the Self-Regulated Strategy Development (SRSD) model, in teaching persuasive text writing skills to students with learning disabilities. For this purpose, the study investigated the generalization effects of the instruction using the POW+TREE strategy to different settings and individuals, the maintenance effects 1 and 2 weeks after the instruction was completed, and collected data on student and teacher opinions regarding the strategy in order to assess its social validity. A multiple probe design across participants, one of the single-subject research designs, was used in the study. This research was carried out with three middle school students diagnosed with learning disabilities who were receiving support education services at special education and rehabilitation centers located in Karadeniz Ereğli. The dependent variable of the study was the level of performance in persuasive text writing skills of students with learning disabilities, and the independent variable was the instructional intervention implemented using the POW+TREE strategy. The instructional steps of this strategy were planned according to the six stages of the self-regulated strategy development model. According to this model, the strategy instruction sessions included: (1) developing background knowledge, (2) discussing the strategy, (3) modeling the strategy, (4) memorizing the strategy, (5) guided practice, and (6) independent practice. The data obtained during the research process were plotted on graphs and analyzed through visual analysis. The results of the study revealed that the POW+TREE strategy was effective in teaching persuasive text writing skills to students with learning disabilities. Furthermore, it was observed that the students maintained the skills they had acquired even 1 and 2 weeks after the instruction had ended, and were able to generalize these skills to different settings and individuals. In addition, it was concluded that both teachers and students held positive views regarding the intervention involving the POW+TREE strategy.