Nohut unuyla geliştirilen glutensiz ekmeğe pisilyum ilavesinin besinsel içerik, kalite parametreleri ve raf ömrü üzerine etkisi
The effect of psyllium addition to gluten-free bread developed with chickpea flour on nutritional content, quality parameters and shelf life
  1. Tez No: 966798
  2. Yazar: MEMNUNE KABAKUŞ AYKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖZBEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı glutensiz ekmek formülasyonunda nohut unu ve pisilyum seviyelerini optimize ederek; bu bileşenlerin glutensiz ekmeğin fizikokimyasal, besinsel, duyusal ve teknolojik özellikleri üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmanın hazırlanmasında yanıt yüzey metodu kullanılarak nohut unu ve pisilyum için optimum seviyeler belirlenmiştir. Daha sonra optimal formülasyonla üretilen ekmeklerin diyet lifi gibi görünmeyen niteliklerinin yanında fiziksel, kimyasal ve tekstürel özellikleri ile tüketici beğenisinin önem arz etmesi sebebiyle duyusal analizi yapılmış ve kontrol ekmekleri ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca ekmeklerin raf ömrü tekstürel ve mikrobiyolojik açıdan değerlendirilmiştir. Bulgular: Yanıt yüzey metoduna göre yapılan optimizasyon sonucunda geliştirilmek istenen kriterlere sahip ekmekte nohut unu 68 g ve pisilyum ise 10 g olarak belirlenmiştir. Elde edilen bu optimize formülasyon ile kalite parametreleri yüksek, daha az pişirme kaybı ve düşük sertliğine sahip, besin içeriği zengin ve raf ömrü uzun bir glutensiz ekmek üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to optimize chickpea flour and psyllium levels in gluten-free bread formulations and to evaluate the effects of these ingredients on the physicochemical, nutritional, sensory and technological properties of gluten-free bread. Materials and Methods: In preparation for this study, optimal levels of chickpea flour and psyllium were determined using the response surface methodology. Subsequently, sensory analyses were conducted on breads produced with the optimal formulation, considering their physical, chemical, and textural properties, as well as their invisible properties such as dietary fiber, and consumer preferences. They were compared with control breads. Furthermore, the shelf life of the breads was evaluated from a textural and microbiological perspective. Results: Optimization using the response surface method resulted in bread containing 68 g of chickpea flour and 10 g of psyllium. This optimized formulation produced a gluten-free bread with high quality parameters, less baking loss, low hardness, rich nutritional content, and a long shelf life.