Silopi-Şırnak Ovası'nın yeraltı sularının kalitesinin belirlenmesi ve sektörel su dağılımı için uygunluğunun saptanması
Determination of the quality of groundwater in Silopi-Sirnak plain and determination of its suitability for sectoral water distribution
- Tez No: 966802
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dünya nüfusun artması ve endüstrileşme yaygınlaşması ile beraber, sular kirlenmekte ve iklim değişimi nedeniyle içilebilen sular her geçen gün azalmaktadır. Bu nedenle yeraltı su kalitesinin, statik su dengesinin düzenli ve rutin olarak ölçülecek, aynı anda alınacak su numunelerinde ön görülen ve aşağıda detayları verilen parametreler için analizler yapılacaktır. Silopi Ovası yeraltı su potansiyeli, içme kullanma endüstriyel tarımsal için önemli bir kaynaktır. Ovada su kalitesinin belirlenmesi için 2023/2024 su yılı esas alınarak ve yılın belli zamanlarında arazi çalışması yapılarak ovayı kapsayacak şekilde su kuyuları seçilip kuyulardan su numuneleri alınmıştır. Sahada alınan su numunelerinde sahada hidrojen Potansiyeli (pH), elektiriksel iletkenlik (EC), çözünmüş oksijen (DO) ve bulanıklık (NTU) değerleri okunmuştur. Diğer analizlerden, sırasıyla; Kalsiyum (Ca+2), Magnezyum (Mg+2) Potasyum (K+), Sadyum (Na+), Klor (CI-), bikarbonat (HCO-3), Sülfat (SO-24), Karbonat (CO-23) parametreleri belirlenmiştir. Yeraltı suyunun kalitesinin belirlenmesi ve sektörel su dağılımı için uygunluğunu saptanmasında sırasıyla; sodyum adsorpsiyon oranı (SAR), Kelly Oranı (KR), sodyum yüzdesi (%Na), Geçirgenlik indeksi (PI), kalıcı sodyum karbonat (RSC) ve magnezyum tehlikesi (MH) eşitliklerinden değerler hesaplanmıştır. Yeraltı suyunun içme suyu olarak ve tarımsal kullanım için uygunluğunun belirlenmesi için içme suyu kalite parametrelerin, Türk Standartları (TS 266, 2005), Dünya Sağlık Örgütü (WHO, 2011), Avrupa Birliği (EC, 1998) ve ABD-Çevre Koruma Ajansı (US-EPA, 2008) kabul edilebilir standartlarına göre analiz sonuçları karşılaştırılmış, su kalitesinin içme- kullanma, endüstriyel ve tarımsal açısından uygunluğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increase in the world population and the spread of industrialization, water is getting polluted and due to climate change, drinkable water is decreasing day by day. For this reason, underground water quality and static water balance will be measured regularly and routinely, and analyses will be made for the parameters foreseen in the water samples to be taken at the same time and detailed below. In the Silopi Plain, groundwater is an important source for industrial and agricultural purposes for drinking and use. In order to determine the water quality in the plain, field studies were carried out at certain times of the year and based on the 2023/2024 water year, water wells were selected to cover the plain and water samples were taken from the wells. In the samples taken, Hydrogen Potential (pH), electrical conductivity (EC), dissolved oxygen (DO) and turbidity (NTU) values were read in the field. Chemical analyzes were determined as follows; Calcium (Ca+2), Magnesium (Mg+2) Potassium (K+), Sodium (Na+), Chlorine (CI-), bicarbonate (HCO3-), Sulfate (SO4-2), Carbonate (CO3-2) parameters. In determining the quality of groundwater and determining its suitability for sectoral water distribution, respectively; values were calculated from the equations of sodium adsorption ratio (SAR), Kelly Ratio (KR), sodium percentage (% Na), Permeability index (PI), residual sodium carbonate (RSC) and magnesium ratio (MR). In order to determine the suitability of groundwater as drinking water and for agricultural use, the analysis results of drinking water quality parameters were compared with the acceptable standards of Turkish Standards (TS 266, 2005), World Health Organization (WHO, 2011), European Union (EC, 1998) and US-Environmental Protection Agency (US-EPA, 2008). At the end of the study, the suitability of water quality in terms of drinking-use, industrial and agricultural was evaluated.