Isı değiştiriciler için hava alığı kanalının akışkanlar dinamiği yardımı ile analizi
CFD analysis of ram air inlet duct for heat exchangers
  1. Tez No: 966803
  2. Yazar: BURÇAK ULU OCAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı-Akışkan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüz savaş uçaklarında, kabin içi konforun sağlanması, elektronik bileşenlerin soğutulması ve genel termal denge için çevresel kontrol sistemleri kritik bir öneme sahiptir. Modern savaş uçaklarında termal yönetim sistemleri, motorlardan kaynaklanan yoğun ısıyı etkin bir şekilde dağıtarak sistemlerin kararlı çalışmasını sağlar. Termal yönetim sistemlerinde ısıyı kontrol altında tutmak için kullanılan ekipmanlardan biri de ısı değiştiricileridir. Uçuş sırasında, hava alıkları sayesinde dış atmosferden alınarak ısı değiştiricilere yönlendirilen hava ile soğutma sistemleri ve aviyonik bileşenlere temiz hava iletimi sağlanır. Bu sistemlerin etkin çalışması için hava giriş kanallarının tasarımı ve yönlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Çevresel kontrol sistemlerinin verimli çalışabilmesi için ısı değiştiricilere yönlendirilen dış hava akışının hem debi hem de dağılım bakımından optimize edilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, dış hava giriş kanallarının geometrik tasarımı, sistem genelinde ısı transfer verimliliğini doğrudan etkileyen temel bir değişkendir. Bu çalışmada, herhangi bir savaş uçağına ait çevresel kontrol sisteminde yer alan dış hava giriş kanalının, ısı değiştiricilerin performansını karşılaması için gereken kanal yapısının, hesaplamalı akışkanlar dinamiği yöntemiyle sayısal olarak incelenmesi yapılmıştır. Amaç, kanal geometrisindeki hava akışının ısı değiştiriciye olan dağılımı üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve sistem verimliliği açısından en uygun tasarım yaklaşımını belirlemektir. Çalışma kapsamında kanal modeli oluşturulmuş ve bu model, uçağın en zorlu uçuş operasyonları temsil eden senaryolar referans alınarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In modern fighter aircraft, environmental control systems (ECS) play a critical role in maintaining cabin comfort, cooling electronic components, and ensuring overall thermal stability. One of the key components used in managing heat within these systems is the heat exchanger. During flight, ambient air is captured via dedicated air inlets and directed to heat exchangers, enabling both the cooling of systems and the provision of fresh air to avionics and other subsystems. For optimal ECS performance, the design and direction of the air intake ducts are of paramount importance. External airflows routed to heat exchangers must be optimized not only in terms of mass flow rate but also in terms of flow distribution. In this context, the geometric design of external air intake channels represents a fundamental parameter that directly affects the overall heat transfer efficiency of the system. This study presents a numerical investigation of the external air duct used in the ECS of a generic fighter aircraft, utilizing computational fluid dynamics (CFD) methods to assess its ability to meet the performance requirements of heat exchangers. The primary objective is to evaluate the impact of duct geometry on airflow distribution across the heat exchanger and to determine the most effective design approach in terms of system efficiency. A duct model was developed and analyzed under flight conditions representing the most demanding operational scenarios.