Denizli merkez ilçelerindeki lise öğrencilerinde internet bağımlılığı sıklığı, yeme tutumu ve kendine zarar verme davranışı ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between internet addiction frequency, eating attitude and self-harm behavior in high school students in Denizli central districts
- Tez No: 966804
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA KARABEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Public Health, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Giriş Amaç: Günümüzde internet bağımlılığı tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunudur. Denizli merkez ilçelerindeki lise öğrencilerinde internet bağımlılığı sıklığını belirlemek ve internet bağımlılığı ile yeme tutumu ve kendine zarar verme davranışı arasındaki ilişkileri incelemektir. Çalışma ayrıca, bu ilişkilerde rol oynayan risk ve koruyucu faktörleri ortaya koyarak, okul sağlığı ve halk sağlığı alanında önleyici müdahalelerin planlanmasına bilimsel dayanak oluşturmayı hedeflemektedir. Gereç Yöntem: Analitik-kesitsel türde olan araştırmanın evrenini Denizli İli Merkezinde 99 lisede öğrenim görmekte olan 9, 10 ve 11. sınıf 28.057 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma küme örnekleme yöntemi ile rastgele seçilen 30 lisedeki 1.890 öğrenci ile tamamlanmıştır. Veri toplama aracı olarak soru formu ve ölçekler kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS-25 paket programı kullanılmıştır. Verileri değerlendirmek için Ki-kare testi, Mann Whitney U ve lojistik regresyon analizi (backward) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction Objective: Internet addiction is a significant public health issue worldwide today. The aim of this study is to determine the prevalence of internet addiction among high school students in the central districts of Denizli and to examine the relationships between internet addiction and eating attitudes and self-harming behavior. The study also aims to provide a scientific basis for planning preventive interventions in the field of school health and public health by revealing the risk and protective factors that play a role in these relationships. Material and Method: The study is an analytical-cross-sectional design. The population consists of 28,057 high school students in grades 9, 10, and 11 attending 99 high schools in the central district of Denizli. The study was completed with 1,890 students from 30 high schools selected randomly using cluster sampling. Questionnaires and scales were used as data collection tools. SPSS-25 software was used to evaluate the data. The chi-square test, Mann Whitney U test, and logistic regression analysis (backward) were used to evaluate the data.