2010/2018 İDKAB öğretim programlarında empati değeri ve öğretimi
Empathy value and teaching in 2010/2018 IDKAB curriculum
  1. Tez No: 966805
  2. Yazar: ESRA NUR YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYYİD SANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Eğitim sistemleri çağın gerektirdiği değişim ve dönüşümleri yakından takip etmeli ve toplumsal ihtiyaçlar doğrultusunda ideal insan modelini yetiştirebilmelidir. Modern çağda yaşanan sosyal, kültürel ve teknolojik değişimler ve bilginin hızla üretilmesi, mevcut eğitim sistemlerinin bu değişimlere uyum sağlayacak şekilde yeniden yapılandırılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda, bireylerin sadece geleneksel öğretim yöntemleriyle değil; bilişsel, duyuşsal ve psikomotor alanları kapsayan bütüncül bir programla; farklı inanç, düşünce ve yaşam biçimlerine saygı ve hoşgörü temelinde yaklaşan bir eğitim anlayışı, günümüz eğitim sisteminin öncelikli hedefleri arasındadır. Bu hazır programlar, bireylerin dini ve manevi değerleri içselleştirmelerini sağlamak için özellikle küreselleşmenin etkileri doğrultusunda, ahlaki bir yapılanmaya dayalı yeni bir bakış açısı sunmaktadır. Bu bağlamda, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri için geliştirilen öğretim programları, dini ve ahlaki değerlerin yeni bir anlayış ve pedagojik yaklaşımla ele alındığı çağdaş eğitim modellerinden biri olarak“empati”değerinin öğretilmesine özel bir önem göstermektedir. Küresel eğitim anlayışının temel taşlarından biri olarak kabul edilen empati kavramı, İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretim programı içerisinde öncelikli temel değerler arasında bulunmaktadır. Küreselleşme olgusu, değişen değer yargıları, farklı inanç ve kültürlerin bir arada yaşama zorunluluğu, eğitim sürecinde empati değerinin doğru, etkili ve anlaşılır bir şekilde kazandırılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda, empati değerinin kazandırılması ve etkin kullanımı, bireylerin dini değerleri anlamlandırmaları ve bu değerler doğrultusunda tutum geliştirmeleri açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, empati değeri ve öğretiminin 2010/2018 yıllarında uygulanan İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi müfredatına ne ölçüde dahil edildikleri; ünite, konu, kazanım, etkinlik ve açıklamalar bağlamında nasıl işlendikleri konusunda derinlemesine bir analiz yapmayı amaçlamaktadır. Çalışma sonucunda elde edilen bulguların, gelecekte hazırlanacak öğretim programlarının geliştirilmesine önemli katkılar sunacağı öngörülmektedir
Özet (Çeviri)
Education systems should closely follow the changes and transformations required by the age and should be able to raise the ideal human model in line with social needs. The rapid social, cultural and technological changes experienced in the modern age and the rapid production of information necessitate the restructuring of current education systems in a way that will adapt to these changes. In this context, an educational approach that approaches individuals not only with traditional teaching methods but also with a holistic program covering cognitive, affective and psychomotor areas and based on respect and tolerance for different beliefs, thoughts and lifestyles is among the primary goals of today's educational approach. These ready-made programs offer a new perspective based on a moral restructuring, especially in line with the effects of globalization, in order to ensure that individuals internalize religious and spiritual values. In this context, the curriculum developed for Religious Culture and Moral Knowledge courses places special emphasis on teaching the value of“empathy”as one of the contemporary educational models in which religious and moral values are addressed with a new understanding and pedagogical approach. The concept of empathy, which is considered one of the cornerstones of global ethics, is a priority among the basic values in the Primary School Religious Culture and Moral Knowledge course curriculum. The phenomenon of globalization, changing value judgments and the necessity of living together with different beliefs and cultures necessitate the correct, effective and understandable acquisition of the value of empathy in the education process. In this context, the acquisition and effective use of empathy skills are of great importance in terms of individuals' understanding of religious values and developing attitudes in line with these values. This study aims to conduct an in-depth analysis on the extent to which the value of empathy and its teaching were included in the Primary School Religious Culture and Moral Knowledge curriculum implemented between 2010-2018; and how they were processed in the context of units, topics, achievements, activities and explanations. It is anticipated that the findings obtained as a result of the study will make significant contributions to the development of future curriculums.