Abamektin'in rat beyin dokusunda sebep olduğu subakut toksisite üzerine Melatonin'in koruyucu etkisi
Protective effect of melatonin on subacut toxicity caused by abamectin in rat brain tissue
  1. Tez No: 966826
  2. Yazar: ESRA ERTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde pestisitler tarım için vazgeçilmez konumdadır gerek ürün verimini arttırma gerek ürün kalitesi için sıklıkla tercih edilmektedir. İnsektisitler hedef olmayan organizmalar üzerinde, öncelikle sinir sistemini etkileyen ciddi toksik etkilere sahip olabilmektedir. Bir toprak mikroorganizması olan Streptromyces avermilitis'den ayrıştırılarak elde edilen ve yaygın olarak kullanılan bir insektisit olan abamektinin de hem ekosistem hem de insan sağlığı üzerine zararlı etkileri olduğu bildirilmiştir. Melatonin, uyku, sirkadiyen ritim ve bağışıklık gibi birçok biyolojik işlevi düzenleyen endojen bir hormondur. Güçlü antioksidan özelliği sayesinde de birçok hastalığın oluşumunu tetikleyen hücresel hasarların hafifletilmesinde aktif olarak rol oynar. Bu tez çalışmasında, abamektinin Wistar albino ratların beyin dokularındaki olası toksik etkileri üzerine melatoninin koruyucu rolü değerlendirilmiştir. Çalışmada 24 adet rat 4 gruba ayrılmıştır: kontrol grubu (1 ml/kg/gün mısır yağı), melatonin uygulanan grup (10 mg/kg/gün), abamektin uygulanan grup (0,5 mg/kg/gün) ve melatonin+abamektin grubu. Çalışma G. Ü. Hayvan Deneyleri Yerel Etik Komitesi tarafından tarafından onay alınarak gerçekleştirilmiştir ve deney hayvanlarına 28 gün uygulama yapılmıştır. Deney tamamlandığında, ratların beyin dokularında malondialdehit (MDA) seviyesi, süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon-S-transferaz (GST), glutatyon peroksidaz (GPx) antioksidan enzim aktiviteleri ile asetilkolinesteraz (AChE) aktivitesi değerlendirilmiştir. Abamektin uygulanan ratların beyin dokularında kontrol grubuna kıyasla MDA seviyelerinde artış ve antioksidan enzim aktivitelerinde azalma gözlenmiştir. Abamektinin AChE aktivitesinde de azalmaya neden olduğu gözlenmiştir. Abamektin ve melatonin birlikte uygulandığında ise, MDA seviyesinin azaldığı, antioksidan enzim aktivitelerinin arttığı ve AChE aktivitesinin arttığı tespit edilmiştir. Abamektinin TNF-α and caspase-3 immünopozitif hücrelerde artışa ve beyin dokularında histopatolojik değişikliklere neden olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, pesticides are indispensable in agriculture, frequently used to increase crop yield and improve product quality. Insecticides can have serious toxic effects on non-target organisms, primarily affecting the nervous system. Abamectin, a widely used insecticide derived from the soil microorganism Streptomyces avermitilis, has also been reported to have harmful effects on both ecosystem and human health. Melatonin is an endogenous hormone that regulates many biological functions such as sleep, circadian rhythm and immunity. Thanks to its strong antioxidant properties, it plays an active role in mitigating cellular damage that can trigger the development of various diseases. This study aimed to investigate the potential toxic effects of abamectin on brain tissues of Wistar albino rats and the protective role of melatonin. In the study, 24 rats were divided into four groups: control group, melatonin group (10 mg/kg/day), abamectin group (0.5 mg/kg/day), and melatonin (10 mg/kg/day) + abamectin (0.5 mg/kg/day) group. The study was conducted with the approval of the Gazi University Local Ethics Committee for Animal Experiments and the experimental animals were treated for 28 days. At the end of the experiment, malondialdehyde (MDA) level, superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione-S-transferase (GST), glutathione peroxidase (GPx) antioxidant enzyme activities and acetylcholinesterase (AChE) activity were evaluated in brain tissues of rats. An increase in MDA levels and a decrease in antioxidant enzyme activities were observed in the brain tissues of abamectin-treated rats compared to the control group. Abamectin also caused a decrease in AChE activity. When abamectin and melatonin were applied together, it was found that MDA levels decreased, antioxidant enzyme activities increased and AChE activity increased. Abamectin caused an increase in TNF-α and caspase-3 immunopositive cells and histopathological changes in brain tissues.