Özel askeri şirketlerin ulusal güvenlik stratejileri ekseninde değerlendirilmesi: ABD ve Rusya örnekleri
Evaluating private military companies within the framework of national security strategies: Examples of the USA and Russia
  1. Tez No: 966829
  2. Yazar: EFE MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ NUR ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Küreselleşme gün geçtikçe bireyler ve devletler üzerindeki etkisini güvenlik, ekonomik, sosyal ve hatta kültürel açılardan arttırmaktadır. Küreselleşme olgusu, günlük yaşamda bireyler bakımından özellikle teknoloji odaklı etki göstermekteyken devletler içinse eğitim, sağlık ve güvenlik gibi kritik bileşenler merkezinde ulusal güvenlik stratejileri doğrultusunda ilerleme kaydetmeyi zorunlu kılmaktadır. Ayrıca güvenlik konseptini kritik şekilde etkileyerek devletleri, sınırları ötesinde geleneksel yöntemler kullanmak yerine yeni çözümler üretmeye itmiştir. Bu doğrultuda çalışmada küreselleşmenin devletlerin güvenlik anlayışı üzerindeki etkilerine, ABD ve Rusya'nın ulusal güvenlik stratejilerine ve ABD ve Rusya özel askeri şirketlerinin (ÖAŞ) ulusal güvenlik stratejileri eksenindeki faaliyetlerine birlikte mercek tutulmuştur. Çalışmanın amacı, ABD ve Rusya menşeli ÖAŞ'lerin kaynak ülkelerinin ulusal güvenlik stratejileri doğrultusunda hareket edip etmediğini araştırmak, eğer böyleyse nasıl bir strateji izlediklerini ortaya koymaktır. ÖAŞ'lerin askeri faaliyetlerini gizlilik içinde gerçekleştirmeleri ve bu konuda yeterli açıklamalarda bulunmamaları araştırmanın sınırlılıklarını belirleyen temel unsur olmuştur. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizinin benimsendiği çalışmada açık kaynak verilerinden yararlanılarak betimleyici bir tablo çizilmiştir. Nihayet literatürdeki diğer çalışmalardan farklı olarak ABD ve Rusya kökenli ÖAŞ'lerin bu ülkelerin ulusal güvenlik stratejileriyle birlikte bir potada eritilerek ele alınması, çalışmayı benzerlerinden farklı kılmakta ve çalışmanın önemini oluşturarak literatüre bu yönde katkı sunmayı hedeflemektedir. Çalışma sonucunda ÖAŞ'lerin kaynak ülkesinin ulusal güvenlik stratejilerine aykırı yönde hareket etmediği, aksine ulusal güvenliğe sınırlar ötesinde katkıda bulunduğu saptanmış; yine ÖAŞ'lerin kaynak ülkelerinin ulusal güvenlik strateji belgelerindeki üstü örtülü ifadelerinden kendilerine sorumluluklar üstlendiği çıkarımına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization is increasingly impacting individuals and states in terms of security, economic, social and even cultural aspects day by day. While the phenomenon of globalization has a technology-focused effect on individuals in daily life, it necessitates states to make progress in line with national security strategies at the center of critical components such as education, health and security. It has also significantly influenced the concept of security and pushed states to produce new solutions instead of using traditional methods beyond their borders. In this context, the study focuses on the effects of globalization on states understanding of security, the national security strategies of the USA and Russia, and the activities of private military companies of the USA and Russia on the axis of national security strategies. The aim of the study is to investigate whether the PMCs of USA and Russia origin act in line with the national security strategies of their source countries and if so, to reveal what kind of strategy they follow. The fact that the PMCs carry out their military activities in secrecy and do not make sufficient statements on this issue has been the main element determining the limitations of the research. In the study, in which document analysis, one of the qualitative research methods, was adopted, a descriptive table was created by using open source data. Finally, unlike other studies in the literature, the fact that PMCs of US and Russia origin are discussed together with the national security strategies of these countries makes the study different from its peers and aims to contribute to the literature in this direction by creating the importance of the study. As a result of the study, it was determined that PMCs do not act contrary to the national security strategies of their source countries, rather, they contribute to national security beyond borders; again, it was concluded that PMCs assume responsibilities for themselves from the implicit expressions in the national security strategy documents of their source countries.