Antik Yunan'da atık yönetimi ve seramiğin yaşam döngüsü: Yeniden kullanım, geri dönüşüm, bakım-onarım
Waste management and the life cycle of pottery in Ancient Greek: Reuse, recycling, maintenance and repair
  1. Tez No: 966832
  2. Yazar: YASEMİN ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAAN ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 364
Özet
Bu çalışma, Antik Yunan'da atık kavramı, atık yönetimi, yeniden kullanım, geri dönüşüm ve bakım-onarım uygulamaları ile bunların arkeolojik kayda yansımalarını seramik buluntulara odaklanarak incelemektedir. Bu bağlamda arkeolojik oluşum süreçleri ve nesne yaşam döngüsü teorileri temel alınmış, bu teorileri seramik çalışmalarına uyarlayan modeller incelenmiş, söz konusu modellere yöneltilen eleştiriler de dikkate alınarak Antik Yunan kültürünün özgün koşullarını, kültürel ve bireysel farklılıkları dışlamayan bir yaklaşım benimsenmiştir. Seramik buluntular, Antik Yunan kültürü için belirleyici yedi mekânsal bağlam olan atölyeler, batıklar, kırsal alanlar, yerleşimler, agoralar, kutsal alanlar ve mezarlıklar üzerinden tartışılmıştır. Araştırma bulguları, Antik Yunan'da modern anlamda homojen bir atık kavramının bulunmadığını ve atığın, modern dönemdeki gibi tüketimle değil, daha çok somut ve soyut kirlilik kavramlarıyla kurulan ilişkiler üzerinden değerlendirildiğini ortaya koymuştur. Bu nedenle atık kategorileri ve bertaraf süreçleri modern bakış açısıyla değil, Antik Yunan kültürünün özgün yaklaşımları doğrultusunda ele alınmıştır. Sonuçlar, Antik Yunan'daki atık yönetimi, yeniden kullanım, geri dönüşüm ve bakım-onarım uygulamalarının yalnızca fiziksel ve pratik süreçler olmadığını göstermektedir. Bu uygulamaların aynı zamanda ekonomik, sosyal, ritüel, sembolik ve politik anlamlar taşıdığı, bu yönleriyle kolektif hafızayı hem yansıttığı hem de şekillendirdiği anlaşılmaktadır. Çalışma, seramiklerin doğrusal bir“üretim, kullanım ve atım”süreci izlemediğini, karmaşık sosyal pratikler ağı içinde dinamik bir yaşam döngüsü geçirdiğini ortaya koymaktadır. Üretim sonrası aşamaların kazılarda elde edilen arkeolojik kaydın oluşumuna etkisi örneklerle gösterilerek, seramik araştırmalarında atık yönetimi ve yaşam döngüsü perspektifinin dâhil edilmesinin önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the concept of waste, waste management practices, reuse, recycling, and repair in Ancient Greece, along with their reflections in the archaeological record, with particular focus on pottery assemblages. Archaeological formation processes and object life cycle theories constitute the theoretical framework, while models adapting these theories to pottery studies have been examined. Taking into account criticisms directed at these models, an approach has been adopted that does not exclude the distinctive conditions of Ancient Greek culture and cultural as well as individual variations. Pottery finds are discussed through seven defining spatial contexts for Ancient Greek culture: workshops, shipwrecks, rural areas, settlements, agorai, sanctuaries and necropoleis. Research findings reveal that Ancient Greece lacked a homogeneous concept of waste in the modern sense, and that waste was evaluated not through consumption as in the modern period, but rather through relationships established with concepts of tangible and intangible pollution. Consequently, waste categories and disposal processes have been addressed not from a modern perspective, but in accordance with the distinctive approaches of Ancient Greek culture. Results demonstrate that waste management, reuse, recycling, and repair practices in Ancient Greece were not merely physical and practical processes. These practices simultaneously carried economic, social, ritual, symbolic, and political meanings, both reflecting and shaping collective memory through these dimensions. The study reveals that pottery did not follow a linear process of“production, use, and disposal,”but rather underwent a dynamic life cycle within a complex network of social practices. The impact of post-production phases on the formation of the archaeological record obtained from excavations is illustrated through examples, emphasizing the importance of integrating waste management and life cycle perspectives into pottery studies.