Cinsel içerik üreticiliği ve dijital kimlik: Türkiye'de OnlyFans ve Fansly deneyimi
Adult content creation and digital identity: OnlyFans and Fansly experience in Turkey
  1. Tez No: 966860
  2. Yazar: BENGÜ AYKUTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Abonelik tabanlı platformların yükselişi, cinsel emeğin dijital alandaki pratiklerinin kökten değişmesine sebep olmuştur. Bu tez, Türkiye'de giderek yaygınlaşan dijital cinsel içerik üreticiliğini, en popüler platformlardan olan OnlyFans ve Fansly özelinde incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, Türkiye bağlamında cinsel içerik üreten bireylerin platformlar özelinde yaşadıkları deneyimleri, dijital kimliklerini inşa etme süreçlerini, bu süreci bir girişimcilik faaliyeti olarak nasıl yönettiklerini, karşılaştıkları toplumsal ve yasal zorlukları anlamaya çalışmaktır. Dijital cinsel emek, gig ekonomisi, üretilmiş benlik ve özgünlük gibi kavramsal çerçevelerden yararlanan bu araştırma, dört cinsel içerik üreticisi ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelere dayanmaktadır. Verilerin analizi sonucunda dört ana bulguya ulaşılmıştır: cinsel içerik üretiminin bir cinsel girişimcilik faaliyeti olarak yönetilmesi; ticari başarı ve psikolojik korunma amacıyla, gerçek benlikten ayrıştırılan bilinçli bir dijital personanın inşa edilmesi; ekonomik değerin temel kaynağının, yoğun duygusal emekle yürütülen kişiselleştirilmiş etkileşim ve sanal mahremiyetin ticareti olması; üreticilerin Türkiye'nin özgün yapısındaki hukuki belirsizlikler ve platform yasakları karşısında karmaşık direnç ve uyum stratejileri geliştirmeleri. Tez kapsamında 2023 yılında OnlyFans platformuna getirilmiş erişim engeli sonrasında cinsel içerik üreticilerinin faaliyetleri ve bu süreçteki deneyimleri incelenmeye de çalışılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma Türkiye'de cinsel içerik üreticiliğinin, bireylerin kendilerini birer girişimci olarak konumlandırdığı, dijital kimliklerini pazar ve hayran taleplerine göre şekillendirerek metalaştırdığı ve ekonomik kazancı sanal mahremiyetin ticareti üzerinden sağladığı karmaşık bir emek süreci olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The rise of subscription-based platforms has radically transformed the practices of digital sex work. This thesis examines the growing practice of digital sexual content creation in Turkey, focusing on two of the most popular platforms, OnlyFans and Fansly. The primary aim of this study is to understand the experiences of individuals producing sexual content within the Turkish context, their processes of constructing digital identities, how they manage this process as an entrepreneurial activity, and the societal and legal challenges they face. Drawing on conceptual frameworks such as digital sexual labor, the gig economy, the manufactured identity, and authenticity, this research is based on semi-structured, in-depth interviews with four sexual content creators. The analysis of the data reveals four main findings: the management of sexual content creation as a sexual entrepreneurial activity; the conscious construction of a digital persona, distinct from the real self, for commercial success and psychological protection; the primary source of economic value being personalized interaction and the commercialization of virtual intimacy, which requires intensive emotional labor; and the development of complex resistance and adaptation strategies by creators in the face of legal uncertainties and platform bans unique to Turkey's structure. The thesis also examines the activities and experiences of sexual content creators following the access ban imposed on the OnlyFans platform in 2023. In conclusion, this study reveals that sexual content creation in Turkey is a complex labor process wherein individuals position themselves as entrepreneurs, commodify their digital identities by shaping them according to market and fan demands, and derive economic gain through the commercialization of virtual intimacy.