Erken yaşta ve zorla yapılan evliliklerin ekonomik, sosyal ve kültürel dinamikleri: Şanlıurfa örneği
The economic, social, and cultural dynamics of early and forced marri̇ages: The case of Şanlıurfa
- Tez No: 966864
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET ÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Erken yaşta ve zorla yapılan evlilikler, sadece bireylerin hayatını değil, toplumsal yapının kendisini derinden şekillendiren çok katmanlı bir sosyal olgudur. Bu çalışma, evlilikleri salt bir zorunluluk ya da kültürel gelenek olarak değil, sembolik etkileşimcilik kuramının ışığında, bireylerin anlam dünyalarında inşa edilen, toplumsal cinsiyet rolleriyle iç içe geçmiş bir süreç olarak ele almaktadır. Şanlıurfa örneğinde, erken yaşta evlilikler genç bireylerin kimliklerini, rıza ve zorlamanın sınırlarında şekillendirirken; ataerkil düzenin baskın normları,“kadınlık”ve“erkeklik”sembolleriyle yeniden üretilmektedir. Araştırma, 31 katılımcıyla gerçekleştirilen derinlemesine görüşmelerle yürütülmüş ve tematik analiz yöntemiyle veriler çözümlenmiştir. Bu yöntem, evliliklerin toplumsal cinsiyet temelli anlamlarının ve zorlayıcı sosyal mekanizmaların açığa çıkarılmasını sağlamıştır. Sonuç olarak tez, erken yaşta ve zorla evliliklerin yalnızca toplumsal bir pratik değil; aynı zamanda bireylerin gündelik yaşamında sürekli olarak yeniden üretildiği, direnç ve uyum arasında gidip gelen dinamik bir sembolik alan olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Early and forced marriages are a multilayered social phenomenon that deeply shapes not only individuals' lives but also the social structure itself. This study approaches marriages not merely as a necessity or cultural tradition, but through the lens of symbolic interactionism theory, as a process constructed within individuals' meaning worlds and intertwined with gender roles. In the case of Şanlıurfa, early marriages shape young individuals' identities at the boundaries between consent and coercion, while dominant patriarchal norms are continuously reproduced through the symbols of“womanhood”and“manhood.”The research was conducted through in-depth interviews with 31 participants and analyzed using thematic analysis. This method revealed the gendered meanings of marriage and the coercive social mechanisms behind them. Consequently, the thesis demonstrates that early and forced marriages are not only a social practice but also a dynamic symbolic field that is continuously reproduced in individuals' everyday lives, oscillating between resistance and compliance.