Spor bilimleri fakültesi akademisyenleri ve öğrencilerinin pedagojik formasyon eğitimine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Examination of the opinions of academicians and students of the faculty of sports sciences regarding pedagogical formation education
- Tez No: 966883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM SOLAKUMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırmanın amacı; spor bilimleri fakültesi akademisyenleri ve öğrencilerinin pedagojik formasyon eğitimi hakkındaki görüşlerinin incelenmesi ve mevcut pedagojik formasyon uygulamalarının nitelik ve niceliğinin attırılması adına çözüm önerilerinin sunulmasıdır. Nitel araştırma yöntemlerinden, olgubilim (fenomenoloji) deseni ile tasarlanan bu araştırmanın katılımcı grubunu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi ile belirlenen TNKÜ ve AİBÜ spor bilimleri fakültelerindeki 11 akademisyen ve 30 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanması adına araştırmacı tarafından geliştirilen demografik bilgi formları ve 12 ana soru ile 11 alt sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, yüz yüze ve online ortamlarda önceden planlanan zaman dilimlerinde gerçekleştirilen görüşmeler ile toplanmıştır. Verilerin analizi, MAXQDA 2022 programı kullanılarak nitel araştırma yöntemlerine uygun bir şekilde içerik analizi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler, kodlar, alt temalar ve temalar şeklinde sunulmuş; veriler doğrudan alıntılar ile desteklenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; Türkiye'deki pedagojik formasyon eğitimi politikalarının siyasi sebeplerle sürekli değişime maruz kaldığı, süre olarak çok kısa tutulduğu, özellikle spor bilimleri alanı düşünüldüğünde derslerin pratikten ziyade teori temelli olduğu, öğretmen adaylarının uygulama ve staj sürelerinin sınırlı tutulduğu, öğretim stillerinin spor bilimleri alanına uygun olmadığı, ders anlatımlarında kullanılan materyal ve teknolojinin güncelliğini kaybettiği, akademisyenlerin spor bilimleri alanı mezunu olmadığı ve öğretim süreçlerinde spor bilimleri odaklı stratejiler kullanmadıkları sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu sonuçlara göre; spor bilimlerinde pedagojik formasyon eğitimi programlarının alan temelli ve uygulama odaklı dizayn edilmesi, pratik öğretim stratejileri ile yenilenmesi, spor bilimleri ve eğitim bilimleri alanlarına hakim akademisyenler tarafından derslerin anlatılması, uzun vadeli planlar ile tüm spor bilimleri paydaşlarının görüşleri alınarak planlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to meticulously examine the perspectives of academics and students in the domain of sports sciences concerning pedagogical training and to formulate recommendations for enhancing the quality and quantity of prevailing pedagogical training practices. The present study was designed using the phenomenology pattern from qualitative research methods. The participant group consists of 11 academics and 30 students from the sports science faculties of TNKÜ and AİBÜ. The participants were determined using the maximum diversity sampling method from purposeful sampling methods. The collection of research data entailed the implementation of demographic information forms, meticulously developed by the researcher, in conjunction with semi-structured interview forms. These interview forms comprised 12 primary inquiries and 11 subsequent inquiries. The data for the research were collected through interviews conducted in person and online during pre-planned time slots. The analysis was conducted using content analysis in accordance with qualitative research methods, utilizing the MAXQDA 2022 program. The data obtained from the research were presented in the form of codes, subthemes, and themes, and the data were supported by direct quotations. The findings of the research indicate that pedagogical training policies in Turkey are subject to constant change for political reasons and are very limited in terms of duration. In the domain of sports science, the curriculum is predominantly theoretical, with limited opportunities for hands-on experience and practical training for prospective teachers. The pedagogical approaches employed in sports science courses are often not aligned with the field's unique needs. Moreover, the instructional materials and technologies utilized in course presentations are often outdated. Notably, many faculty members do not possess a background in sports sciences, which hinders their ability to employ sports science-focused strategies in the teaching process. In light of these findings, it is recommended that pedagogical training programs in sports science be designed to be field-based and application-oriented, be renewed with practical teaching strategies, be taught by academics who are proficient in sports science and education science, and be planned with the input of all sports science stakeholders through long-term planning.