Beden eğitimi ve spor öğretmenleri ile akademisyenlerin karma ve tek cinsiyetli eğitime bakış açısının araştırılması
Researching the perspective of physical education and sports teachers and academics on mixed and single-sex education
  1. Tez No: 944336
  2. Yazar: MEHTAP KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Araştırmanın amacı, beden eğitimi ve spor öğretmenleri ile spor bilimleri fakültesinde görev yapan akademisyenlerin karma ve tek cinsiyetli eğitime olan bakış açılarının incelenmesidir. Beden eğitimi ve spor derslerini, cinsiyet temelinde değerlendirilerek karma ve tek cinsiyetli eğitimin, bu ders üzerinde olumlu olumsuz etkilerinin neler olduğu, hangi eğitim sisteminin öğrencilerin spora ve derse ilişkin olumlu bakış açısı geliştirmesine ve eğitime fayda sağlayacağı araştırılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını, Türkiye' de Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev yapan altı beden eğitimi ve spor öğretmeni ile Spor Bilimleri Fakültesi'nde görev yapan altı akademisyen oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi tekniklerinden biri olan yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Katılımcıların yanıt verdiği açık uçlu sorular tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Gerçekleştirilen analiz sonuçlarına göre katılımcıların tek ve karma cinsiyetli eğitim modeli ile ilgili geçerli toplam 87 kod ortaya koyulmuştur. Üretilen bu kodlar 10 ayrı kavramsal kategoriye (karma eğitimin etkisi, karma eğitimin kız öğrencilere yönelik etkisi, karma eğitimin erkek öğrencilere yönelik etkisi, karma eğitimde kız öğrencilerin derse ve spora olan bakış açısı, karma eğitimde erkek öğrencilerin derse ve spora olan bakış açısı, tek cinsiyetli eğitimin etkisi, tek cinsiyetli eğitimin kız öğrencilere yönelik etkisi, tek cinsiyetli eğitimin erkek öğrencilere yönelik etkisi, tek cinsiyetli eğitimde kız öğrencilerin derse ve spora bakış açısı, tek cinsiyetli eğitimde erkek öğrencilerin derse ve spora bakış açısı) göre değerlendirilmiştir. Araştırmanın ortaya çıkardığı tüm veriler, iki eğitim modeli için ayrıca olumlu ve olumsuz yönleriyle iki başlık altında değerlendirilmeye alınmıştır. Katılımcılar tarafından en çok tekrar eden kodlar; ders dışı öğrenimler sağlaması (13), öğrencilerde motivasyon artışı (8), sosyalleşme sağlanması (8), farklı branşların keşfedilmesi (5) şeklindedir. Araştırma bulguları ve var olan alan yazın karşılaştırılarak tutarlı verilere ulaşılmış sonuçlar birbirini desteklemiştir. Araştırmaya katkıda bulunan beden eğitimi öğretmenleri ve akademisyenlerin ortak düşüncesi karma eğitimin öğrencilerin sosyal ve ruhsal açıdan faydaları olduğu ancak kimi güç gerektiren veya temas içeren spor branşlarında fiziksel farklılıklar ve kültürel faktörler gerekçe gösterilerek, tek cinsiyetli eğitimin daha etkili olacağı düşünülmektedir. Ders ortamları öğrencilerin ihtiyaçlarına, yeteneklerine ve farklılıklarına uygun düzenlendiğinde, derse ve spora olumlu bakış açısı geliştiren öğrenciler, sporu yaşamlarının bir parçası haline getirebilirler.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the perspectives of physical education and sports teachers and academicians working in the faculty of sports sciences on mixed and single-sex education. Physical education and sports courses were evaluated on the basis of gender, and it was investigated what the positive and negative effects of mixed and single-sex education were on this course, and which education system would help students develop a positive perspective on sports and courses and would benefit education.The participants of the study consist of six physical education and sports teachers working in schools affiliated with the Ministry of National Education in Turkey and six academicians working in the Faculty of Sports Sciences. In the research, semi-structured interview technique, which is one of the qualitative research method techniques, was used. The open-ended questions answered by the participants were analyzed using thematic analysis method. According to the analysis results, a total of 87 valid codes were revealed regarding the single and mixed gender education model of the participants. These codes were evaluated according to 10 separate conceptual categories (the effect of co-educational education, the effect of co-educational education on female students, the effect of co-educational education on male students, the perspective of female students in co-educational education on lessons and sports, the perspective of male students in co-educational education on lessons and sports, the effect of single-sex education, the effect of single-sex education on female students, the effect of single-sex education on male students, the perspective of female students in single-sex education on lessons and sports, the perspective of male students in single-sex education on lessons and sports). All data obtained from the research were evaluated under two headings, with their positive and negative aspects for the two education models. The most repeated codes by the participants are; providing extracurricular learning (13), increasing motivation in students (8), providing socialization (8), and discovering different branches (5). By comparing the research findings and the existing literature, consistent data was obtained and the results supported each other.The common opinion of physical education teachers and academics who contributed to the research is that co-education has social and spiritual benefits for students, but in some sports that require strength or involve contact, single-sex education is thought to be more effective due to physical differences and cultural factors. When classroom environments are designed in accordance with students' needs, abilities, and differences, students who develop a positive perspective on lessons and sports can make sports a part of their lives.