Bazı doğal ve yapay gübrelerin roka bitkisinin verim ve kalite özellikleri üzerine etkisi
Effects of natural and mineral fertiliser on yield and quality in rocket
  1. Tez No: 96690
  2. Yazar: BEDİA AKÇAY SHAKER NAGAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN EŞİYOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
V ÖZET BAZI DOĞAL VE YAPAY GÜBRELERİN ROKA BİTKİSİNİN VERİM VE KALİTE ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİSİ AKÇAY SHAKERNAGAD,Bedia Yüksek Lisans Tezi,Bahçe Bitkileri Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Dursun EŞİ YOK Mart 2000, 86 sayfa Bu denemede, iki ayrı dönemde roka bitkisinde mineral gübre, KNO3, Hümik asit ve K-Humate gübrelerinin toprak ve yaprak uygulamaları ile kullanımının roka yapraklarında bulunan mineraller ve verim üzerine etkileri aynı zamanda toprak yapısında meydana getirdikleri etkiler incelenmiştir. Mineral gübre uygulamasıyla roka bitkisinde en yüksek verim elde edilmesine karşın insan sağlığını tehdit eder boyutlarda NO3 kapsamı (6246.7mg/kg) içerdiği tespit edilmiştir. Diğer topraktan uygulanan gübreler roka yapraklanndaki NO3 miktarının artmasına neden olmasına karşın insan sağlığını tehdit edecek boyutlara ulaşmamıştır. Hasat sonrası yapılan toprak analizleri sonucunda, Mineral gübre, Hümik asit toprak ve K-Humate toprak uygulamalarıyla toprağın kimyasal özelliklerinde değişiklikler olmasına rağmen bitkisel üretim açısından önemli düzeylerde değişiklikler olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT EFFECTS OF NATURAL AND MINERAL FERTILISER ON YIELD AND QUALITY IN ROCKET AKÇAY SHAKERNAGAD,Bedia Department of Garden Crops Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Dursun EŞİYOK March 2000, 86 pages The effect of mineral fertilizer, KNO3, Hümic acid and K-Humate to these soil and leaf aplication on the leaves minerals and yield of Eruca sativa is researched in this trial. At this time, the effect of these fertilizeres on some soil physical and chemical properties were researched. The highest of yield was obtained with mineral fertilezer although the amount of NO3 (6246.7mg/kg) in Eruca sativa leaves is dangerous for human health. The amount of NO3 acceptable in the soild aplication of the other fertilizer. After harvest the soil was analaysed and according to result; the chemical properties of soil is changed with the aplication of mineral fertilizer, Hümic acid and K- Humate. But this variation of soil properties is not important for production.