Venezuela'nın ihracat çeşitlendirilmesine Türkiye modeli
Diversification of venezuela's exports: the Türkiye model
- Tez No: 966900
- Danışmanlar: PROF. EROL KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası Ticaret, İşletme, Economics, International Trade, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışması, Venezuela'da sürdürülebilir ekonomik kalkınmayı teşvik etmek amacıyla ihracat çeşitlendirilmesini stratejik bir unsur olarak ele almakta ve Türkiye'nin uyguladığı modelle karşılaştırmalı bir analiz sunmaktadır. Her iki ülkenin ekonomik yapılarının ve tarihsel gelişimlerinin incelenmesi yoluyla, Türkiye'deki çeşitlendirme sürecini kolaylaştıran faktörler belirlenmiş ve bu stratejilerin Venezuela'nın koşullarına uyarlanabilirliği değerlendirilmiştir. Çalışmada, literatür taraması, belgeler analizi ve güncel istatistik veriler kullanılarak kapsamlı bir yaklaşım benimsenmiştir. Sonuç olarak, yapısal farklılıklara rağmen, Venezuela'nın ticaretin serbestleştirilmesi, stratejik sektörlerin desteklenmesi ve üretim kapasitelerinin güçlendirilmesi gibi alanlarda Türkiye'nin uyguladığı ilkeler doğrultusunda ilerleyebileceği ortaya konulmuştur. Bu araştırma, Venezuela için daha dirençli, kapsayıcı ve dinamik bir ekonomik model oluşturulmasına yönelik somut öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes export diversification as a strategic tool to promote sustainable economic development in Venezuela, through a comparative study of the model implemented by Türkiye. Based on a historical and structural review of both countries' economies, the study identifies the factors that facilitated Türkiye's diversification process and evaluates the possibility of adapting these strategies to the Venezuelan context. The research combines document analysis, specialized literature review, and updated statistical data to offer a comprehensive understanding of the phenomenon. It concludes that, despite structural differences, Venezuela can benefit from trade liberalization, support for strategic sectors, and the strengthening of domestic productive capacities, following principles similar to those applied by Türkiye. This study presents concrete proposals aimed at building a more resilient, inclusive, and dynamic economic model for Venezuela.