Kağıt paralarda sarf akdinin hükmü
The legal ruling of the sarf contract in paper currencies
- Tez No: 966929
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED FERRUH ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, günümüz para sistemi içerisinde önemli bir yere sahip olan kâğıt paraların İslâm hukukundaki konumu incelenmiştir. Özellikle sarf akdi çerçevesinde kâğıt paraların hükmü ele alınarak klasik fıkıh eserlerindeki altın, gümüş ve fels gibi para türleriyle mukayese yapılmıştır. Çalışmanın temel amacı, kâğıt paraların fıkhî hükmünü ortaya koymak ve çağdaş alışveriş işlemlerinin İslâm hukuku bağlamında nasıl değerlendirilmesi gerektiğine ışık tutmaktır. Bu bağlamda çağdaş İslâm hukukçularının kâğıt paraya dair görüşleri beş temel yaklaşım etrafında tasnif edilerek analiz edilmiştir. Ayrıca sarf akdine ilişkin peşinlik, eşitlik ve akit türü gibi klasik şartların, modern para sistemine nasıl uygulanabileceği değerlendirilmiştir. Neticede, günümüzde yaygın olarak kullanılan kâğıt paraların İslâm hukukunda nasıl konumlandırılması gerektiğine dair çeşitli görüşlerin ortaya konulması ve bu konuda bir fıkhî bilinç kazandırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the legal status of paper money in Islamic jurisprudence, particularly within the framework of the sarf (currency exchange) contract. It explores how paper money, which has become a central component of the modern monetary system, compares to the classical Islamic conceptions of currency, such as gold, silver, and fels. The primary objective of the study is to determine the legal ruling regarding transactions involving paper money and to clarify how modern financial practices align with Islamic commercial law. Five main contemporary juristic perspectives regarding the legal nature of paper money are identified and analyzed. In addition, classical conditions of sarf contracts—such as immediacy and equality—are discussed in light of current monetary practices. The study ultimately aims to shed light on how transactions using paper money can be understood and ruled upon within Islamic law and to provide a scholarly perspective on adapting classical jurisprudence to contemporary economic realities.