Kamu harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Türkiye üzerine ampirik bir uygulama
The impact of public expenditures on economic growth: An empirical practice on Türkiye
- Tez No: 966945
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Küreselleşen dünyada devlet kavramı da yıllar içerisinde farklılaşmaktadır. Değişen devlet kavramıyla işlevsel olarak değişmesi ve kamu harcamalarının miktarları tartışılır konumdadır. Gelişen dünyada toplumların artış göstermesiyle toplum refahın artmasında devlete büyük sorumluluklar yüklenmiştir. Geçmiş yıllar günümüze kamu harcamaları ve ekonomik büyüme ilişkisi genellikle tartışma konusu olmuştur. Kamu harcamaları ekonomik büyümeye mi bağlı, ekonomik büyüme kamu harcamalarına mı bağlı yön tartışması her zaman gün yüzündedir. Bu nedenle bu çalışmada kamu harcamaları ve ekonomik büyüme ilişkisi üzerine inceleme yapılmaktadır. Türkiye ekonomisinde teorik ve ampirik analizler yapılmaktadır. 1993-2023 yıllarında kamu harcamaları ve ekonomik büyüme verileri zaman serisi yapılarak Eviews 10 paket programıyla analiz edilmektedir. ADF ve PP birim kök testleri, ARDL eşbütünleşme testi, sınır testi ve Toda-Yamamoto nedensellik testi uygulanmıştır. Kamu harcamaları ve ekonomik büyüme verileri arasında bir model kurulmuştur. Elde edilen sonuçlar çerçevesinde ise kamu harcamaları ve ekonomik büyüme arasında bir eşbütünleşme ilişkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İlişkilerine bakıldığında uzun dönemde ekonomik büyüme, kamu harcamaları arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmaktadır. Kısa dönem ilişkisinde ise ekonomik büyüme ve kamu harcamaları arasında negatif ve anlamlı bir ilişki mevcuttur. Toda-Yamamoto nedensellik ilişkisi incelendiğinde kamu harcamalarından ekonomik büyümeye, ekonomik büyümeden kamu harcamalarına bir nedensellik ilişkisinin bulunmadığı sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, the state has been changing over the years. With the changing state function, the amount of functional games and public expenditures are discussed. With the increase in societies in the developing world, the state has been given great responsibilities in changing the development of society. In the past years, the relationship between public expenditures and economic growth has often been a subject of debate. The debate about whether public expenditures are dependent on economic growth or whether economic growth is dependent on public expenditures is always on the agenda. Therefore, the relationship between these expenditures and public spending and economic growth is being examined. Theoretical and empirical analyses are being conducted on the Turkish economy. Public spending and economic growth data for the years 1993-2023 are analyzed using the Eviews 10 package program, which generates a time series. ADF and PP unit root tests, ARDL cointegration tests, bounds tests, and Toda-Yamamoto causality tests have been completed. A model was established between public expenditures and economic growth data. Within the framework of the results obtained, it was concluded that there is a cointegration relationship between public expenditures and economic growth. When the relationships are examined, there is a negative relationship between economic growth and public expenditures in the long term. In the short term relationship, there is a negative and significant relationship between economic growth and public expenditures. When the Toda-Yamamoto causality relationship is examined, it is concluded that there is no causality relationship from public expenditures to economic growth, from economic growth to public expenditures.