Maliye politikasının büyüme üzerine etkileri: Ampirik bir inceleme
The impacts of public policy on economic growth: An empirical study
- Tez No: 159919
- Danışmanlar: DR. TARKAN ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Kamu kesimi gelir-harcama kompozisyonu ile büyüme arasındaki ilişki ekonomi literatüründe önemli bir yere sahiptir. Bu alandaki çalışmalarda maliye politikası özellikle vergi oranları ve kamu harcamaları yolu ile büyüme modellerinde içselleştirilmektedir. Teoride, maliye politikaları ile büyüme arasındaki ilişkinin açık olmasına rağmen ampirik çalışmalarda farklı sonuçlara ulaşılmaktadır. Bu tezde öncelikle kamu vergi ve harcama politikalarının uzun dönemli büyüme üzerindeki etkisi teorik olarak incelenmiş, kamu politikalarını içselleştiren büyüme modelleri üzerinde durulmuştur. Daha sonra Türkiye için 1962-2000 dönemine ait veriler kullanılarak farklı değişkenler için bu ilişki ekonometrik olarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, etkin olmayan vergilerin ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin negatif olduğu görülürken, verimli olarak nitelendirilen kamu harcamalarının ekonomik büyüme üzerinde herhangi bir anlamlı etkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır. Anahtar Sözcükler. Maliye politikası. Ekonomik büyüme. Vergi yapısı. Kamu harcamaları. Etkin olmayan vergi. Verimli kamu harcamaları. Eşbütünleşme
Özet (Çeviri)
The relationship between the revenue-expenditure composition of the public sector and the economic growth has been discussed widely in the economic literature. In these studies, fiscal policy has been endogenized by means of tax rate and productive public expenditures in growth models. Although the relationship between the fiscal policy and growth is clear in the theory, the empirical evidence does not exhibit unanimity. In this thesis, first of all, the effect of tax and expenditure policies on long run growth rate has been examined by focusing on models which endogenizes the fiscal policy. Then, the relationship between the fiscal policy and economic growth has been analyzed econometrically for Turkey with a data set covering the period 1962- 2000. According to the empirical findings of this thesis, the effect of distortionary taxes on economic growth is found to be negative while no significant effect of productive public expenditures on economic growth could be found. Key Words. Fiscal policy. Economic growth. Tax structure. Public expenditures. Distortionary tax. Productive public expenditures. Cointegration