Bilgi işlemsel düşünme becerisi eğitimine yönelik bir elektronik bilgi inşa sistemi geliştirilmesi: MoBiForum projesi
Developing an electronic knowledge building system for education on computational thinking skills: MoBiForum project
  1. Tez No: 966955
  2. Yazar: MERVE AYŞE ARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT BAHADIR KERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Çalışmanın amacı, ortaokul düzeyindeki öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme (BİD) becerilerinin arttırılması ve değerlendirilmesi amacıyla kullanılabilecek mobil ortam uyumlu bir bilgi inşa sistemi (MoBiForum) geliştirmek ve geliştirilen sisteminin öğrencilerin BİD becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma 6 hafta boyunca, 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi kapsamında, İstanbul'daki Güngören 75. Yıl Ortaokulunda gerçekleştirilmiştir. Kontrol gruplarında hazırlanan ders materyalleri kullanılırken, deney gruplarında ise MoBiForum sistemi kullanılmıştır. Çalışmada, tasarım tabanlı araştırma yöntemi ile Solomon 4 gruplu model kullanılmıştır. Katılımcılar, yansız küme örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Çalışmada, iki deney ve iki kontrol grubu olmak üzere toplam dört grup bulunmaktadır. Araştırma öncesinde, ön testler yalnızca bir kontrol ve bir deney grubuna uygulanırken, araştırma sonrasında ise tüm gruplara uygulanmıştır. Araştırma verileri, (1) Ortaokul Öğrencileri için Bilgi İşlemsel Düşünme Becerisine Yönelik Öz Yeterlik Algısı Ölçeği (BİDBÖA) (2) Bilgi İşlemsel Düşünme Becerisi Akademik Performans Testi (BİDBAPT) ve (3) Kelime İlişkilendirme Testi (KİT) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik, Bağımsız Öneklem T Testi, ANOVA ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Ayrıca, gruplar arasındaki fark puanı (gain score) ile etki büyüklükleri hesaplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, MoBiForum sisteminin analiz sürecinde 8, tasarım sürecinde 13 ve geliştirme sürecinde 6 farklı iş adımının gerçekleştiği görülmüştür. Ayrıca, sisteminin öğrencilerin öz yeterlilik algılarını doğrudan geliştirmediği, ancak geliştirmede etkili olabileceği gözlemlenmiştir. Bu durumun, MoBiForum sisteminin öğrenciler üzerinde yarattığı bilişsel yükten kaynaklandığı düşünülmektedir. Benzer bir durum, öğrencilerin bilişim teknolojileri kapsamındaki kavram gelişimlerinde de gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, son testler incelendiğinde tüm grupların kavram ağlarının karmaşıklaştığı ve öğrencilerin günlük yaşamdaki kelimelerden çok bilişim teknolojileri ile ilgili kelimeleri tercih ettiği görülmüştür. Bu örnekler, MoBiForum sisteminin kavram gelişimini desteklediğine dair bulgular olarak gösterilebilmektedir. Bunlara ek olarak, MoBiForum sisteminin öğrencilerin akademik başarısı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Öte yandan, öğrencilerin BİD beceri gelişimlerinin değerlendirilmesi sürecinde kullanıma uygun olmadığı anlaşılmıştır. Bu durumun, örneklemin çok az olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Daha kalabalık bir grupla yeniden incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to create a mobile-friendly knowledge building system (MoBiForum) that can be used to improve and measure middle school students' computational thinking (CT) skills, and to explore how the system affects these skills. The research took place for six weeks in the 5th grade Information Technologies and Software course at Güngören 75. Yıl Middle School in Istanbul. Control groups used traditional lesson materials, while experimental groups used the MoBiForum system. The study followed a design-based research method with the Solomon four-group model. Participants were chosen through cluster random sampling, forming two experimental and two control groups. Pre-tests were given to one experimental and one control group, while post-tests were applied to all groups. Data were collected with three tools: (1) the Self-Efficacy Perception Scale for Computational Thinking Skills for Middle School Students (CTPSS), (2) the Computational Thinking Skills Academic Performance Test (CTSAPT), and (3) the Word Association Test (WAT). The data were analyzed using descriptive statistics, Independent Samples T-Test, ANOVA, and correlation analysis. Gain scores and effect sizes were also calculated. The results showed that MoBiForum included 8 steps in the analysis stage, 13 in design, and 6 in development. The system did not directly increase students' self-efficacy perceptions but may have supported them indirectly, possibly because of cognitive load. A similar situation was seen in students' concept development in information technologies. Post-test results showed that all groups built more complex concept networks and used IT-related words more than daily life terms. These results suggest that MoBiForum supports concept learning. The system also had a significant positive effect on students' academic achievement. However, it was not effective for directly measuring CT skill progress, likely because of the small sample size. Future studies with larger groups are recommended.