Psikoloji bölümü ve psikoloji bölümü dışı üniversite mezunlarının eşcinsellere yönelik nedensel atıfları ve önyargısız olma motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between causal attributions and motivations to respond without prejudice of psychology and non-psychology graduates towards homosexuals
  1. Tez No: 966954
  2. Yazar: MELTEM ŞENOCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİB ERENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de psikoloji bölümü mezunlarının ve psikoloji bölümü dışı bölümlerden mezunların eşcinsellere yönelik nedensel atıflarını ve önyargısız olma motivasyonlarını incelemektir. Katılımcıların nedensel atıfları ve önyargısız olma motivasyonları, yaş, eğitim seviyeleri, cinsiyet, cinsel yönelim, medeni durum ve eşcinsel/biseksüel/transseksüel kişilerle tanışıklık düzeyleri gibi değişkenler göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Çalışma, Türkiye'de 18-65 yaş arası 414 katılımcı (331 kadın, 83 erkek) ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma verilerini toplamak için Eşcinselliğe Yönelik Nedensel Atıflar Ölçeği (Çırakoğlu, 2006) ve Eşcinsellere Yönelik Önyargısız Olma Motivasyonu Ölçeği (EYÖM) (Tuna, 2019) kullanılmıştır. Sonuçlar psikoloji bölümü mezunlarının, psikoloji bölümü dışı mezunlarına göre eşcinsellere yönelik daha olumlu tutumlar içerisinde olduklarını göstermektedir. Yaş, yaşanılan il, mezun olunan bölüm, biyolojik cinsiyet, cinsel yönelim ve LGBT tanışıklık seviyelerini inceleyen başlıca değişkenlerde istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler bulunmuştur. Bunun haricinde medeni durum ve eğitim seviyesi değişkenlerinde ise istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar gözlenmemiştir. Sonuçlar güncel literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the causal attributions and motivations for being unbiased towards homosexuals among graduates of psychology department and non-psychology departments in Turkey. Participants' causal attributions and motivations for being unbiased were examined by considering variables such as age, education level, gender, sexual orientation, marital status and level of acquaintance with gay/bisexual/transgender people. The study was carried out with 414 participants (331 females, 83 males) between the ages of 18 – 65 in Turkey. The scales used to collect veri were; Causes of Homosexuality Scale (Çırakoğlu, 2006) and Responding Without Prejudice Motivation Scale towards Homosexuals (Tuna, 2019). The results show that psychology graduates have a more positive attitude towards homosexuals than non-psychology graduates. While age, residential city, graduated department, biological gender, sexual orientation, level of acquaintanc and, degree of closeness with LGBT members, were found to have a significant effect, marital status and educational level has no significant measurable effect. The results are discussed in the light of current literature.