Yetişkinlerde sosyal medya kullanımı ve aile üzerindeki etkileri
- Tez No: 966966
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLFİKAR ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Sosyal medya kullanımının artması ile birlikte aile içindeki iletişim düzeyleri de bu duruma oranlar değişkenlik göstermiştir. Bu değişimlerden toplumun en küçük birimi olan aileler de etkilenmektedir. Bu araştırma sosyal medya kullanımının aile içi iletişime etkisini incelemek, sosyal medya kullanımının ailede eşler arasında cinsiyet, yaş, öğrenim düzeyi, çalışma durumu, meslek ve ortalama aylık gelire göre ortaya koyulabilecek benzerlik ve farklılıkları saptamak amacıyla yürütülmüştür. Yetişkin bireylerin sosyal medya kullanımı ve aile üzerinde etkilerinin ne gibi sonuçlar doğurduğunu sosyal medyanın yetişkin bireylerin hem şahsi hem de ailevi ilişkilerinin ne düzeyde etkilediğini araştırılmıştır Araştırma örneklemi Bursa-Mudanya ilçesindeki sosyal medya kullanan evli ya da bekar çiftleri kapsayan 18-65 yaş arası 201 kişiden oluşmaktadır. Araştırma yönteminde veriler nicel bir şekilde toplanmıştır. Toplanan veriler 3 bölümden oluşan bir anket formu ardımı ile elde edilmiştir. Anket formunun ilk bölümünde katılımcılara ait demografik bilgiler yer almaktadır. İkinci bölüm katılımcıların sosyal medya kullanımına ilişkin sorulardan oluşurken üçüncü bölümde ise sosyal medya kullanımının aile içi iletişime etkisine ilişkin sorular yer almaktadır. Katılımcıların verdikleri cevaplara göre veriler SPSS üzerinden işlenerek araştırmanın birbiri ile ilgili bir ilişki içerisinde olup olmadığını ölçecek veriler doğurmuştur. Araştırmanın sonuçlarına bakılarak sosyal medya kullanımının aile içi iletişime etkisinin cinsiyet, çalışma durumu, meslek ve ortalama aylık gelire göre farklılık göstermediği, yaş ve öğrenim düzeyine göre ise farklılık gösterdiği saptanmıştır. Bulunan farklılıkların 30-50 yaş grubunda olduğu, öğrenim düzeyinde ise üniversite ve yüksek lisans düzeyinde olduğu belirlenmiştir. İki düzey arasında edinilen bilgiler anlamlı fakat olumsuz olduğu saptanmıştır. Anahtar Sözcükler Sosyal medya bağımlılığı, Eşler arası iletişim, Sosyal medya ve aile içi iletişim
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Along with the socialmedia sector, the communication styles of the family are also important in terms of the seproportions. It is people whoare a small community of parts. Thisre search is comprehensivere search on socialmedia tool, socialmedia media average family wide, comprehensive about social media image, ages, ages, scales. Adult social media use and the effects on the family have been investigated in detail, as well as the detail eddrawing of the social and how targeted the familial rapprochement is. The research sample consists of 201 people between the ages of 18-65 who use social media, married or single, in Bursa-Mudanya district. It was safelycollected in the research method. It was obtainedby a survey Formula consisting of 3 spaces from the back collected. It is included in the question naireconsisting of sections in the first part of the questionnaire. While the second part consists of questions about social studies, give information about the information you can learn about information about social media. According tothe participants, the cruise will be processedvia SPSS and will be received from a training-relate denvironment. Based on the results of the research, the in the media display. The found weight is 30-50 years old, with a bachelor'sdegree in college and a master'sdegree. Between the two levels, the information is suspected to be correct. Keywords Socialmediaaddiction, Peer-to-peercommunication, Socialmediaandfamilycommunication