Akıllı telefon kullanım özellikleri ile serbest zamanda sıkılma algısı ve ertelemecilik ilişkisi
Relation of smartphone addiction with leisure boredom and procrastination
  1. Tez No: 966967
  2. Yazar: İLVAN ÖZGE ÖZBALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ONUR NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma, akıllı telefon kullanım özellikleri ile serbest zamanda sıkılma algısı ve ertelemecilik arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma örneklemini dijital yollarla anket ulaştırılmış 18-40 yaş arası 302 katılımcı oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplanması amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“Sosyodemografik Veri Formu”, Türkçe uyarlaması Noyan ve diğerleri (2015) tarafından yapılan“Akıllı Telefon Bağımlılığı-Kısa Ölçeği”, Kara ve ark. (2014) tarafından Türkçeye uyarlanan“Boş Zamanda Sıkılma Algısı Ölçeği”ve Balkıs (2006) tarafından Türkçeye uyarlanan“Genel Erteleme Eğilimi Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada katılımcılara uygulanan ölçek toplam ve alt boyutlara ait puanlar arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır. 18-25 yaş grubu katılımcıların ölçeklerden aldığı puanlar diğer gruplara kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Kendini bağımlı olarak tanımlayan bireylerin ölçek toplam ve doyum alt boyut puanları diğer gruplara göre daha yüksektir. Gün içerisinde akıllı telefonuna 5 saatten fazla zaman ayıran bireylerin akıllı telefon bağımlılığı ve boş zamanda sıkılma algısı ölçek toplam puanları ve doyum alt boyut puanları diğer gruplara kıyasla yüksek bulunmuştur. Akıllı telefonunu gün içinde en sık 18:00-23:00 saatleri arası kullananların serbest zamanda sıkılma algısı ölçek toplam puanları diğer gruplara göre yüksek bulunmuştur. Ayrıca doyum alt boyutu ve sıkılma alt boyutu puanları da bu sonuca korelasyon göstermektedir. Araştırma bulgularına göre cinsiyet ile ölçek toplam ve alt boyut puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Mezuniyet durumu lisans üstü olan bireylerin genel erteleme eğilimi diğer gruplara göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
This research is aimed to investigate the correlations between the purpose of use of smartphones, leisure time boredom and procrastination behavior among individuals, covering both the total and sub-scores for each of the aforementioned orientations. The online-survey-based research test a sample set of 302 individuals aged between 18 to 40, that each were provided with General Procrastination Scale (GPS; Lay, 1986), Leisure Boredom Scale (LBS; Iso-Aloha et al., 1990) and Smartphone Addiction Scale (SAS; Kown et al., 2013), supported by a sociodemographic survey form. The research has demonstrated a positive strong relationship between individuals' procrastination behavior, boredom scores and smartphone addiction levels, with higher scores dominated by the 18-25 age group. The latter two levels and their corresponding sub-level scores are also found higher in individuals who use smartphones 5 hours or more per day, whilst individuals who mostly use their smartphones between 6pm to 11pm with higher leisure boredom total scores. Strong evidence has been found that supporting individuals with post-undergraduate levels have higher procrastination scores, comparing to other education sub-groups. The research has also put forth evidence to support the self-declared smartphone-addicts to hold higher total and sub-dimension scores for each scale. This research has also supported the inter-scale validity and reliability amongst three scales of GPS, LBS and SAS; and the intra-reliability between satisfaction and boredom subscales