Kurumsal sürdürülebilirlik boyutlarının AHP yöntemi ile karşılaştırılması: Bir kamu kurumu örneği
Comparing corporate sustainability dimensions using the AHP method: A public institution case
  1. Tez No: 966979
  2. Yazar: GÜLÜMSER AKTAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜHAL ŞENYUVA, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TAHİR ÇALDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) örneği üzerinden sürdürülebilirlik raporlamalarının kurumsal performans yönetimine etkisi Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, kamu kurumlarında rekabet baskısının olmamasının sürdürülebilirlik performans ölçümüne ve stratejik yönetim süreçlerine nasıl yansıdığını ortaya koymaktır. Bu bağlamda, TİM genel merkezinde sürdürülebilirlik politikaları üzerine çalışmalar yapan uzman ve yöneticilerden oluşan 20 kişilik bir örneklem üzerinde ikili karşılaştırma matrisi uygulanmıştır. Veriler, katılımcıların sürdürülebilirlik kriterleri arasındaki göreceli önem derecelerini 1-9 ölçeğinde değerlendirmesiyle toplanmış ve AHP-OS yazılımı ile analiz edilmiştir. Tutarlılık oranı %10'un altında olan yanıtlar analizlere dahil edilerek sonuçların güvenilirliği sağlanmıştır. Elde edilen bulgular, kurumsal ve stratejik boyut kriterlerinin çevresel, ekonomik ve sosyal boyut kriterlerine kıyasla daha yüksek önceliğe sahip olduğunu göstermiştir. Bu durum, TİM'in sürdürülebilir performans ölçümüne verdiği stratejik önemi ortaya koymaktadır. Gelecek çalışmalarda, farklı kamu kurumlarında ve sektörlerde benzer analizlerin yapılması, sürdürülebilirlik performans yönetimine dair daha kapsamlı ve karşılaştırmalı sonuçların elde edilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of sustainability reporting on corporate performance management using the Analytic Hierarchy Process (AHP) method, based on the example of the Turkish Exporters Assembly (TİM). The main aim of the research is to reveal how the absence of competitive pressure in public institutions reflects on sustainability performance measurement and strategic management processes. In this context, a paired comparison survey was conducted with a sample of 20 experts and managers working at the TİM headquarters. Data were collected by having participants evaluate the relative importance of sustainability criteria on a scale of 1-9 and analyzed using AHP-OS software. Responses with a consistency ratio below 10% were included in the analysis to ensure the reliability of the results. The findings indicate that the institutional and strategic dimension criteria have higher priority compared to the environmental, economic, and social dimension criteria. This reveals the strategic importance that TİM attaches to the measurement of sustainable performance. In future studies, conducting similar analyses in different public institutions and sectors will contribute to obtaining more comprehensive and comparative results regarding sustainability performance management.