Sınıf öğretmenlerinin akran öğretimi yöntemine yönelik görüşleri
Class teachers' opinions towards the peer teaching method
- Tez No: 966978
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE RÜYAM KÜÇÜKSÜLEYMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde aktif öğrenme, eğitim sistemimizde önemli bir yer edinmiştir. Aktif öğrenme, öğrenenin kendi öğrenmesinin yönetim ve sorumluluğunu taşıdığı, öğrenme sürecinde hem zihinsel hem de fiziksel yönden aktif olduğu, süreç boyunca sürekli olarak alternatif ölçme ve değerlendirilme yöntemleriyle değerlendirildiği ve süreç sonucunda kalıcı öğrenmeler sağlandığı bir öğrenme modeli olarak tanımlanabilir. Akran öğretimi, yapılandırılmış bir sorgulama süreci aracılığıyla tüm öğrencilerin ders sırasında aktif olarak derse katılmasını amaçlayan bir yöntemdir. Bir öğrencinin öğretici ya da öğretmen, diğer öğrencilerin ise öğrenen ya da öğrenci olduğu akran öğrenimi; belirli kazanım ve becerilerin kazandırılmasına yardım ve destek veren bir öğrenme yöntemidir. Akran öğretimi, öğrencilerin akademik becerilerinin artmasının yanında sosyalleşme, özgüven, kişisel gelişim gibi birçok bilişsel, duyuşsal ve sosyal gelişimine de katkı sağlamaktadır. Akran öğretimi yönteminin öğrencilerin bilimsel süreç becerisi, kavram öğrenme başarısı ve problem çözme başarısına olumlu yönde katkı sağlamasının yanında, akran öğretimi yöntemiyle öğrenim gören öğrencilerin derse olan ilgisinin ve katılımının arttırdığı ve motivasyonlarının da yükseldiği ortaya konulmuştur. Ancak literatürdeki çalışmalar, akran öğretiminin ilkokullardaki kullanımının daha çok okuma becerilerinin gelişimine yönelik olmasından dolayı, Sınıf öğretmenlerinin akran öğretimi yöntemi ile ilgili görüşleri ve sınıf içi uygulamalarını ortaya çıkartmak amaçlanmıştır. Çalışma, on farklı ilkokulda bağımsız sınıflarda görevli ve akran öğretimi bilgi ve deneyimi sahibi olan 25 sınıf öğretmeniyle gerçekleştirilmiştir. Sınıf öğretmenlerinin akran öğretimine yönelik görüşlerini ele alma amacını güden çalışmada nitel araştırma desenlerinden olgubilim çalışması tercih edilmiştir. Verilerin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme formundan yararlanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde ise içerik analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, sınıf öğretmenlerinin akran öğretimi yöntemini öğrencilerin bilişsel, sosyal ve duygusal açıdan öğrencileri desteklemesi açısından faydalı olarak bulduklarını ve sınıfta uygulamaya istekli olduklarını ortaya koymaktadır. Sınıf öğretmenleri, akran öğretiminde olumsuz etkilerin ortaya çıkmaması için öğretmen rehberliğinin önemini vurgulamalarına rağmen, uygulama yöntemine yönelik eksik bilgilerin olduğu ve yöntem bilgilerinin geliştirilmesi gerektiği elde edilen önemli sonuçlar arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's educational system, active learning has gained significant importance. Active learning can be defined as a learning model in which learners take responsibility for and manage their own learning, remain both mentally and physically engaged throughout the process, are continuously assessed using alternative assessment and evaluation methods, and ultimately achieve permanent learning outcomes. Peer teaching is a method that aims to ensure all students actively participate in lessons through a structured inquiry process. Peer learning, in which one student acts as the instructor or teacher and the others as learners, is an instructional method that supports the acquisition of specific skills and competencies. In addition to enhancing students' academic skills, peer teaching also contributes significantly to their cognitive, affective, and social development, such as socialization, self-confidence, and personal growth. Studies have shown that peer teaching not only positively affects students' scientific process skills, conceptual learning success, and problem-solving performance, but also increases their interest, participation, and motivation in lessons. However, since the use of peer teaching in primary schools is mostly focused on the development of reading skills, this study aims to reveal the opinions and classroom practices of primary school teachers regarding the peer teaching method. The research was conducted with 25 classroom teachers working in independent ten primary schools, and also all teachers have knowledge and experience with peer teaching. This study, which aims to examine primary school teachers' views on peer teaching, adopted a qualitative research design, specifically a phenomenological approach. Data were collected through a semi-structured interview form and anakysed using content analysis. The findings of the study indicate that primary school teachers find the peer teaching method beneficial in supporting students cognitively, socially, and emotionally, and are willing to implement it in the classroom. Although the teachers emphasize the importance of teacher guidance to prevent potential negative effects of peer teaching, the findings also reveal that they have limited knowledge about the implementation of the method, and there is a need to further develop their understanding of peer teaching.