Akut miyeloid lösemi hastalarında dissemine intravasküler koagülasyon varlığının sağkalım üzerine etkisi
Effects on survival of disseminated intravascular coagulation in acute myeloid leukemia patients
  1. Tez No: 966984
  2. Yazar: TOLGA SÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN SALİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Akut Miyeloid Lösemi sık görülen önemli mortalite ve morbidite yaratan bir hastalıktır. Hastalık tedavi takibinde gelişmeler olmasına rağmen sağkalım oranları düşüktür. Yeni risk faktörlerinin tanımlanması ve komplikasyonların yönetimi önem arz etmektedir. AML'ye eşlik edebilecek sık komplikasyonlardan birisi de DİK'tir. DİK tedavi oranı düşük bir tablo olmasına rağmen AML'de mortaliteye etkisi üzerine az sayıda çalışma mevcuttur. Kliniğimize başvuran 151 olgunun dahil edildiği çalışmamızda hasta verileri retrospektif olarak tarandı. Hastaların demografik verileri, tanı tarihleri, laboratuvar değerleri, toplam sağkalım süreleri , DİK skorları ISTH 'a göre hesaplanmış olup M3 AML , Non-M3 AML alt tiplerine göre kaydedildi. Tüm AML hastaları içinde genel sağkalım süreleri açısından aşikar DİK olan ve olmayan gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Yalnızca Non-M3 hastalar içinde aşikar DİK olan ve olmayan gruplar arasında, genel sağkalım süresi aşikar DİK grubunda anlamlı olarak kısa saptandı. ISTH DİK skorunun AML takip tedavisinde prognozu öngörmesi açısından klinik, moleküler ,sitogenetik risk faktörlerinin randomize edildiği çok merkezli prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Acute Myeloid Leukemia is a common disease that causes significant mortality and morbidity.Despite advancements in disease treatment and monitoring, survival rates remain low. Identification of new risk factors and management of complications are of critical importance.One of the common complications that may accompany AML is Disseminated Intravascular Coagulation (DIC). Although DIC has a low treatment rate, there are few studies on its impact on mortality in AML. In our study, which included 151 cases admitted to our clinic, patient data were retrospectively reviewed. Demographic data, diagnosis dates, laboratory values, overall survival times, and DIC scores according to ISTH criteria were recorded and categorized as M3 AML or Non-M3 AML subtypes. Among all AML patients, there was no significant difference in overall survival times between those with and without overt DIC. However, in the Non-M3 subgroup, the overall survival time was found to be significantly shorter in the group with overt DIC. In order to assess the prognostic value of the ISTH DIC score in AML treatment follow-up, multicenter prospective studies with randomized clinical, molecular, and cytogenetic risk factors are needed.