Berdi Soltannıyazov 'Sumbar Akyar' Metin-inceleme-sözlük
Berdi Soltannıyazov 'Sumbar Akyar' Text-analysis-dictionary
  1. Tez No: 966996
  2. Yazar: SEVİM BİLGİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 476
Özet
Dil bir toplumun aynasıdır. İçerisinde barındırdığı nitelemelerle, tekrarlarla toplumun duygu ve düşüncelerini yansıtır. Gramer ise gerek sözcük türleriyle gerek ses bilgisiyle gerek cümle özellikleriyle bir bütündür. Sahip olduğu dilin, lehçenin sesler aracılığıyla gerek anlamsal gerekte kavramsal işleyişini yansıtır. Bu çalışmada Türkmen Türkçesi sahasına ait olan Berdi Soltannıyazov'un Sumbar Akyar adlı romanının transkripsiyonu yapılmış, eser ses özellikleri, şekil özellikleri, sözcük türleri, cümle özellikleri açısından incelenmiş; içerisinde geçen ikilemelerin ve eklerin üzerinde durulmuş ve kısaca bir sözlüğü oluşturulmaya çalışılmış sonuç kısmında Türkmen Türkçesi'nin tespit edilen ses ve şekil özellikleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Language is a mirror of a society. It reflects the feelings and thoughts of a society through its attributes and repetitions. Grammar, on the other hand, is a whole encompassing both word types, phonetics, and sentence characteristics. It reflects the semantic and conceptual functioning of a language or dialect through its sounds. This study transcribes Berdi Soltanniyazov's novel“Sumbar Akyar,”which belongs to the Turkmen Turkish language field. The work is analyzed in terms of phonetic characteristics, morphological features, word types, and sentence characteristics. It focuses on the reduplications and suffixes within it, and attempts are made to create a concise glossary.