Oyun ve etkinlik temelli matematik öğretimi çalışmalarına dair sistematik literatür incelemesi
Systematic literature review on game and activity based mathematics teaching studies
- Tez No: 694037
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ TOPTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Türkiye'de 2005-2006 eğitim-öğretim yılından itibaren öğrenci merkezli bir eğitim anlayışı olan yapılandırmacı öğrenme yaklaşımı benimsenmiştir. Geleneksel eğitim-öğretim anlayışının terk edilerek yapılandırmacı yaklaşıma uygun öğretim yöntem ve tekniklerinin matematik ve diğer derslerde uygulanması gerekmektedir. Matematiğin bilimsel semboller içermesi ve soyut olması, öğrencilerin matematiğin zor ve başarılması güç bir ders olarak görmelerine dolayısıyla öğrencilerde matematiğe dair kaygı ve korku oluşmaktadır. İşte bu noktada öğrencilerin eğitim-öğretim sürecinde aktif olacakları, eğlenecekleri, yaratıcılıkların gelişeceği en önemlisi de matematiği sevecekleri, matematiğe karşı olumlu bir tutum geliştirecekleri yöntemlerden birisi de oyun ve etkinlik temelli öğretim yöntemidir. Bu araştırma, Türkiye' de ilkokul Matematik dersinde oyun ve etkinlik temelli öğretim yönteminin uygulanmasına yönelik yapılmış yüksek lisans tezi, doktora tezi, bilimsel araştırma makaleleri ve sözlü bildiri alanındaki çalışmaları belirli ölçütlere göre inceleyip analiz ederek, çalışmaların genel durumunu belirlemek amacıyla yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak yürütülen bu araştırmada sistematik literatür tarama deseni tercih edilmiş, veri analiz yöntemi olarak içerik analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın güvenilirliği % 86 olarak hesaplanmış ve burada elde edilen sonuç araştırmanın güvenilir olduğunu göstermektedir. Araştırmaya dâhil edilecek çalışmaların belirlemesi için YÖK Akademik, YÖK Ulusal Tez Merkezi ve Google Akademik veri tabanlarında farklı anahtar kelimeler kullanılarak taramalar yapılmıştır. Ulaşılan çalışmalardan kriterlere uygun çalışmalar araştırmaya dâhil edilmiş ve neticede 4 doktora tezi, 20 yüksek lisans tezi, 14 bilimsel araştırma makalesi ve 3 sözlü bildiri olmak üzere toplam 41 çalışmanın analizi yapılmıştır. Oyun ve etkinlik temelli öğretim yönteminin temel alındığı çalışmalar içerisinde en çok çalışma 2019 yılında yapılmıştır. Çalışmaların örneklem grubunu en çok 4. sınıf öğrencileri oluştururken, örneklem grubunun büyüklüğünü (41-60) kişi aralığı oluşturmaktadır. Çalışmaların yayın türleri içersinde uygulama süresi en fazla (5-9) hafta aralığı olan çalışmalar sürmüştür. Çalışmalarda en çok nicel araştırma yöntemi kullanılmış, araştırma deseni olarak deneysel desen tercih edilmiştir. Analizi yapılan çalışmalarda yayın türleri içerisinde en çok“Sayılar ve İşlemler”öğrenme alanında çalışma yapılırken veri toplama aracı olarak en çok testler (başarı, aritmetik işlemler, erişi, kalıcılık, ön-son test vb.) kullanılmıştır. İkili değişkenler içerisinde“Oyun”değişkeniyle en fazla ilişkilendirilen değişken“Başarı”değişkeniyken“Etkinlik”değişkeniyle ilişkilendirilen değişkense "Öğrenci Görüşleri değişkenidir. Sonuçlar doğrultusunda şu öneriler özetlenebilir: Sınıf öğretmenleri Matematik derslerinde ağırlıklı olarak oyun ve etkinlik temelli öğretim yöntemini kullanabilirler. İlkokul Matematik dersinde matematikteki bütün öğrenme alanları için kaynak kitap ya da materyal hazırlanabilir ve MEB tarafından bu tür çalışmalar desteklenebilir. İlgili alanda doktora tezi ve sözlü bildiri çalışmalarının sayıları arttırılabilir. Mobil oyun, bilgisayar oyunu, video oyunu gibi dijital oyun türlerinin eğitsel özellikler taşımasına dikkat edilebilir. Her sınıf seviyesinde ve Matematik dersi tüm öğrenme alanlarına yönelik araştırmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Constructivist learning approach, which is a student-centered education approach, has been adopted in Turkey since the 2005-2006 academic year. The traditional education-teaching approach should be abandoned and teaching methods and techniques suitable for the constructivist approach should be applied in mathematics and other courses. Since mathematics contains scientific symbols and is abstract, students see mathematics as a difficult and difficult subject to achieve, so students have anxiety and fear about mathematics. At this point, one of the methods in which students will be active in the education-teaching process, have fun, develop creativity, and most importantly, will love mathematics and develop a positive attitude towards mathematics is the game and activity-based teaching method. This research was carried out in order to determine the general status of the studies by examining and analyzing the studies in the field of master's thesis, doctoral thesis, scientific research articles and oral presentations made for the application of game and activity-based teaching method in primary school mathematics lessons in Turkey. In this study, which was carried out using the qualitative research method, the systematic literature review design was preferred, and the content analysis method was used as the data analysis method. The reliability of the research was calculated as % 86 and the result obtained here shows that the research is reliable. In order to determine the studies to be included in the research, searches were made using different keywords in YÖK Academic, YÖK National Thesis Center and Google Scholar databases. Among the studies reached, studies that meet the criteria were included in the research and as a result, a total of 41 studies were analyzed, including 4 doctoral theses, 20 master's theses, 14 scientific research articles and 3 oral presentations. Among the studies based on the game and activity-based teaching method, the most studies were conducted in 2019. While the sample group of the studies is mostly composed of 4th grade students, the size of the sample group is (41-60) people. Among the publication types of the studies, the studies with the most application period (5-9) weeks continued. The most quantitative research method was used in the studies, and the experimental design was preferred as the research design. In the analyzed studies, most studies were conducted in the field of“Numbers and Operations”learning, while tests (achievement, arithmetic operations, achievement, permanence, pre-post test, etc.) were used the most as data collection tools. Among the binary variables, the variable most associated with the“Game”variable is the“Success”variable, while the variable associated with the“Activity”variable is the“Student Opinions”variable. In line with the results, the following suggestions can be summarized: Classroom teachers can predominantly use game and activity-based teaching methods in mathematics lessons. In primary school mathematics course, resource books or materials can be prepared for all learning areas in mathematics and such studies can be supported by the Ministry of National Education. The number of doctoral dissertations and oral presentations in the relevant field can be increased. It can be noted that digital game genres such as mobile games, computer games and video games have educational features. Research can be done at every grade level and for all learning areas of mathematics lessons.