Improving young adult efl students' speaking skills through an artifical intelligence chatbot: Quasi-experimental study
Yapay zeka sohbet robotu aracılığıyla yabancı dil olarak İngilizce öğrenen genç yetişkin öğrencilerin konuşma becerilerini geliştirme: Yarı deneysel bir araştırma
  1. Tez No: 966999
  2. Yazar: EMRE CAN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AMANDA JANE AUDREY YEŞİLBURSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma, yapay zekâ destekli bir sohbet botunun, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk genç yetişkinlerin konuşma becerilerini nasıl destekleyip geliştirebileceğini incelemiştir. Bu amaç doğrultusunda, açımlayıcı sıralı yarı deneysel desen kullanılarak nicel ve nitel veriler toplanmıştır. Nicel veri toplama süreci, ön test–son test uygulamaları ve kontrol grubunu içeren bir yarı deneysel desen çerçevesinde yürütülmüştür. Nitel veriler ise yansıtıcı günlükler, sohbet botuyla yapılan etkileşim kayıtları ve yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla elde edilmiştir. Katılımcılar, yaşları 15 ile 24 arasında değişen ve dil yeterlik düzeylerine göre eşit şekilde deney ve kontrol gruplarına ayrılan 20 Türk İngilizce öğrenicisinden oluşmuştur. Sekiz hafta boyunca deney grubundaki katılımcılar, ders dışı etkinlik kapsamında haftalık olarak yapay zekâ sohbet botuyla etkileşime girmiştir; buna karşın kontrol grubuna yalnızca geleneksel yöntemlerle eğitim verilmiş ve herhangi bir sohbet botu etkileşimi sunulmamıştır. Nicel bulgular, her iki grup içinde ön test ve son test karşılaştırmalarına göre konuşma becerilerinde anlamlı bir gelişme olduğunu göstermiştir. Ancak deney ve kontrol gruplarının son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu durum, çalışma süresi boyunca yapay zekâ destekli uygulamanın geleneksel öğretime kıyasla ölçülebilir bir avantaj sağlamadığını düşündürmektedir. Nitel bulgular ise, öğrencilerin üretken yapay zekâ sohbet botlarıyla ilgili teknik, pedagojik ve sosyal alanlarda çeşitli güçlü yönler, sınırlılıklar ve geliştirme önerileri deneyimlediklerini ortaya koymuştur. Ayrıca, dil yeterliği ve bilgi düzeyinde artışa dair öğrenci ifadelerine de bulgular arasında yer verilmiştir. Bu çalışmanın, elde ettiği sonuçlarla yapay zekâ temelli literatüre katkı sağlaması ve öğretmenler, sohbet botu geliştiricileri ile gelecek araştırmacılar için çeşitli çıkarımlar sunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined how employing a generative artificial intelligent (GenAI) chatbot could support and improve the speaking skills of young Turkish adult learners of English as a foreign language. Quantitative and qualitative data were collected for this purpose using an explanatory-sequential quasiexperimental design. Quantitative data collection followed a quasiexperimental design involving pre-and post-tests and a control group. To collect qualitative data, the study employed reflective diaries, recordings of interactions with the chatbot, and semi-structured interviews. The participants included 20 Turkish learners of English, aged between 15 and 24, equally divided into experimental and control groups based on their proficiency level. During eight weeks, the experimental group interacted weekly with the GenAI chatbot outside the classroom as an extracurricular activity, whereas the control group received traditional instruction without any chatbot interaction. The quantitative findings revealed significant improvement in speaking skills within each group, according to pre-test and post-test comparisons. However, no statistically significant difference was found between the experimental and control groups in their post-test scores. This suggests that the AI-supported treatment did not lead to a measurable advantage over traditional instruction within the study period. The qualitative findings also indicated that learners experienced a range of technical, pedagogical, and social strengths, constraints, and suggestions for enhancements of GenAI chatbots. Reports of increased language proficiency and knowledge were also present in the findings. The study aims to contribute to the growing body of GenAI literature with its results, and it has implications for teachers, chatbot makers, and future researchers.