İbn Acîbe'nin el-Bahrü'l-Medîd fî Tefsîri'l-Kurʾâni'l-Mecîd isimli tefsirindeki hadislerin tahriç ve değerlendirilmesi (Fatiha ve Bakara Sûreleri) özelinde
Citation and evaluation of hadiths in Ibn Ajîba el-Bahru'l Medîd fî Tefsîri'l-Kurʾâni'l-Mecîd commantary (Fatiha and Bakara Surash of the Qoran) in particular
- Tez No: 967001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ERDİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
İslâm medeniyetinin şekillenmesinde ve sonraki kuşaklara aktarılmasında hadis rivâyetleri önemli bir rol oynamaktadır. İslâm'ın doğuşuyla birlikte teşekkül eden hadis ilmi, zamanla çeşitli aşamalardan geçerek sistematik bir yapıya kavuşmuş ve bu süreçte nesilden nesile aktarılmıştır. Hadis-i şerif birikimi, yalnızca hadis kitaplarında değil, tefsir, fıkıh, Tasavvuf gibi diğer İslâmî ilimlerin literatüründe de yer almakta, bu da söz konusu kaynakların müstakil olarak incelenmesini gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada, İbn Acîbe'nin işârî tefsir alanında yazdığı el-Bahru'l-Medîd fî Tefsîri'l-Kur'âni'l-Mecîd adlı kitabında Fâtiha ve Bakara sûrelerinde mevcut olan hadislerin tahrîci ve değerlendirmesi yapılacaktır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, İbn Acîbe'nin (ö. 1224/1809) hayatı, yaşadığı dönem ve bölge ile birlikte ilmî şahsiyeti ve eserleri ele alınacaktır. İkinci bölümde ise, İbn Acîbe'nin el-Bahru'l-Medîd adlı tefsirinde Fâtiha ve Bakara sûrelerinin tefsiri sırasında yer verdiği hadis rivâyetlerinin tahrîci ve ilmî değerlendirmesi yapılacaktır. ANAHTAR KELİMELER: İbn Acîbe, Hadis, Tahrîc, Rivâyet Haziran 2025, 177 Sayfa
Özet (Çeviri)
Hadith narrations play a crucial role in shaping Islamic civilization and transmitting it to subsequent generations. The science of Hadith, which emerged with the advent of Islam, evolved through various stages over time, acquiring a systematic structure and being transmitted from generation to generation. The accumulated body of Hadith is not found solely in Hadith books; it also appears in the literature of other Islamic sciences such as Tafsir, Fiqh, and Tasawwuf, necessitating an independent examination of these sources. This study will focus on the extraction and evaluation of Hadiths found in Surah Al-Fâtiha and Surah Al-Baqarah within İbn Ajiba's al-Bahr al-Madid fi Tafsir al-Qur'an al-Majid, a work he authored in the field of allusive (ishari) Tafsir. The study consists of two parts. The first part will delve into the life, era, region, academic personality, and works of İbn Ajiba (d. 1224/1809), whose full name is Abu al-Abbas Ahmed b. Muhammad b. Mahdi al-Hasenî al-Shadhili. The second part will involve the extraction and academic evaluation of the Hadith narrations that the author included during his commentary on Surah Al-Fâtiha and Surah Al-Baqarah in his Tafsir, al-Bahr al-Madid. KEYWORDS: İbn Ajiba, Hadith, Takhrij, Narration. June 2025, 177 Page