Katı dozaj formlarında tofasitinib ve safsızlıklarının tayini için stabilite göstergeli yeni bir HPLC yöntemi
Development and validation of a stability indicating UPLC method for simultaneous determination of tofacitinib and its related substances in solid dosage forms
- Tez No: 982674
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AYDOĞMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Chemistry, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ilk defa katı dozaj formlarında Tofasitinib ve safsızlıklarını eş zamanlı olarak tespit etmek için hassas, doğru, basit ve stabilite gösteren bir ultra performans sıvı kromatografi (UPLC) yöntemi geliştirmek ve doğrulamaktır. Yöntem, ultraviyole dedektör kullanılarak, ters fazlı kolonda; 10 mM amonyum asetat tamponu (pH: 5,0): asetonitril (80:20, h/h) hareketli fazı ile 0,5 mL/dk akış hızı kullanılarak geliştirilmiştir. Tofasitinib için dalga boyu 220 nm olarak tespit edilmiştir. Bu yöntemin doğrusallık aralığı Tofasitinib için 22,00-240,3 ng/mL olarak elde edilmiştir. Tofasitinibin bilinen safsızlıklarından TFB-A, TFB-F ve TFB-V için elde edilen doğrusallık aralıkları ise sırasıyla; 17,6-602,1 ng/mL, 101,4-608,2 ng/mL ve 7,6-604,7 ng/mL olarak elde edilmiştir. TFB-A, TFB-F ve TFB-V için sırasıyla RSD değerleri %0,73, %0,84 ve %1,67 olarak elde edilmiştir. TFB-A, TFB-F ve TFB-V için geri kazanımlar sırasıyla; tayin sınırı (LOQ) seviyesinde %95,6, %109,0 ve %104,6 olarak hesaplanmıştır. Geliştirilen yöntem valide edilerek katı dozaj formlarında tablet formülasyonuna başarıyla uygulanmıştır. Aynı zamanda yöntem, asidik, bazik, oksidatif, termoliz ve fotoliz degradasyon çalışmaları gibi zorlanmış koşullara maruz bırakılarak kararlılık ve seçicilik açısından da kontrol edilmiştir. Yöntem Tofasitinib ve ilgili safsızlıklarının eş zamanlı tespiti için basit, hassas ve doğru bir yaklaşım sunarak önceden ayırma veya türevlendirme gibi karmaşık işlemlere olan ihtiyacı ortadan kaldırmakta olup, katı dozaj formlarındaki analizlerinde güvenle kullanılabilir. Ek olarak, yöntem önemli ölçüde çevre dostu çözücüler ve prosedürler kullanmaktadır ve bu da onu daha sürdürülebilir bir seçenek haline getirir.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is to develop and fully validate a simple, accurate, and sensitive stability-demonstrating ultra-performance liquid chromatography (UPLC) method for the concurrent quantification of tofacitinib (TF) and its associated compounds in solid dosage formulations for the first time. The method was developed on a reversed phase column; 10 mM ammonium acetate buffer (pH: 5.0)-acetonitrile (80:20, v/v) mobile phase with an ultraviolet detector at a flow rate of 0.5 mL/min. The wavelength for TF was determined to be 220 nm. The linearity range of TF was 22.0-240.3 ng/mL. The linearity ranges obtained for TF-A, TF-F and TF-V which are the known related substances of TF, were 17.6-602.1 ng/mL, 101.4-608.2 ng/mL and 7.6-604.7 ng/mL, respectively. The recoveries for TF-A, TF-F and TF-V were calculated as 95.6%, 109.0%, 104.6% at the limit of determination (LOQ) level, respectively. The established method was validated and effectively implemented for the analysis of tablet formulations in solid dosage forms. The method was also checked for its selectivity and stability by exposing it to stress conditions such as acidic, basic, oxidative, thermolysis and photolysis degradation studies. The method enables quick analysis time and provides, for the first time, a means to simultaneously determine TF and its related impurities. It offers a straightforward, precise, and accurate approach for the determination of TF in solid dosage forms, eliminating the need for complex processes such as prior separation or derivatization. Additionally, the method utilizes considerable environmentally friendly solvents and procedures, making it a more sustainable option.