İnşaat sektöründe kaba inşaat çalışmalarında SMED tekniği kullanılarak çalışmaların iş sağlığı ve güvenliği yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of works using SMED technique in rough construction works in the construction sector in terms of occupational health and safety
- Tez No: 967058
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE KAŞARCI HAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Halk Sağlığı, İnşaat Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Public Health, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışma, inşaat sektöründe zaman, maliyet ve kalite üçgeninde proje yönetiminde karşılaşılan zorluklara çözüm geliştirmek amacıyla, yalın üretim tekniklerinden SMED (Single Minute Exchange of Die), 5S ve makarna diyagramı yöntemlerinin uygulanabilirliğini incelemektedir. Araştırma, kaba inşaat sürecinde özellikle beton dökümü, demir donatı imalatı ve malzeme lojistiği aşamalarında verimliliğin artırılması ve iş sağlığı-güvenliği (İSG) risklerinin azaltılmasını hedeflemektedir. Çalışma kapsamında, 10.000 m² büyüklüğünde, 2 bodrum, 1 zemin ve 13 katlı iki bloktan oluşan bir şantiyede saha gözlemleri, zaman etüdü, risk değerlendirmesi ve istatistiksel analiz yöntemleri kullanılmıştır. SMED yöntemi, beton dökümü öncesi hazırlık ve uygulama adımlarında iç ve dış ayarların ayrıştırılması, ekipman yerleşim optimizasyonu ve işlem sürelerinin kısaltılması amacıyla uygulanmıştır. 5S sistemi ile malzeme yerleşim düzeni, ekipman erişilebilirliği ve çalışma alanı temizliği iyileştirilmiştir. Makarna diyagramı kullanılarak, yakın konumdaki beton santrali ve yapı laboratuvarı seçimi sayesinde nakliye gecikmeleri en aza indirilmiş ve kalıpüstü çalışanların tehlikeli çalışma süresi azaltılmıştır. Bulgular, uygulanan iyileştirmelerin hem üretim süresinde hem de İSG göstergelerinde anlamlı iyileşmeler sağladığını ortaya koymuştur. Örneğin, beton döküm sürecinde toplam işlem süresi %40-45 kısalırken, risk değerlendirme skorları ortalama %80 oranında azalmıştır. Pareto analizleri, en kritik sorunların pompa ve mikser gecikmeleri, hortum bağlantılarının döküm sırasında yapılması ve betonun geç ulaşması olduğunu; bu üç faktörün toplam problemin %80'ini oluşturduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, SMED, 5S ve makarna diyagramı yöntemlerinin entegre biçimde kullanılması, inşaat sahasında hem operasyonel verimlilik hem de çalışan güvenliği açısından önemli kazanımlar sağlamaktadır. Bu yaklaşım, süreçlerin yalınlaştırılması, risklerin minimize edilmesi ve proje hedeflerine zamanında ulaşılması bakımından sektör geneline uygulanabilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the applicability of lean production techniques—SMED (Single Minute Exchange of Die), 5S, and spaghetti diagram—to address the challenges encountered in construction project management within the time–cost–quality triangle. The research focuses on increasing efficiency and reducing occupational health and safety (OHS) risks during the structural construction process, particularly in the stages of concrete pouring, rebar fabrication, and material logistics. The fieldwork was conducted on a 10,000 m² construction site consisting of two blocks, each with 2 basement floors, 1 ground floor, and 13 upper floors. The study employed site observations, time studies, risk assessments, and statistical analysis methods. The SMED technique was applied to separate internal and external setup activities in pre-pouring preparations and execution steps, optimize equipment placement, and reduce operation times. The 5S methodology improved material arrangement, equipment accessibility, and workplace cleanliness. By using a spaghetti diagram, the selection of the nearest concrete plant and structural testing laboratory minimized transportation delays and reduced the exposure time of workers operating above the formwork level. The findings revealed that the implemented improvements provided significant progress in both production time and OHS indicators. For example, the total duration of the concrete pouring process was reduced by 40-45%, while risk assessment scores decreased by an average of 80%. Pareto analysis identified the most critical issues as delays in concrete pump and mixer arrivals, performing hose connections during pouring, and late concrete delivery—together accounting for 80% of the total problems. In conclusion, the integrated use of SMED, 5S, and spaghetti diagram techniques offers substantial benefits for both operational efficiency and worker safety on construction sites. This approach is applicable across the construction industry, promoting process streamlining, risk minimization, and timely achievement of project objectives.