İşitme kaybının bellek ve öğrenme işlevlerine etkisinin değerlendirilmesi
An evaluation of the effects of hearing loss on memory and learning skills
  1. Tez No: 967067
  2. Yazar: ARZU HEDİYE KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜLENT ŞERBETÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Odyoloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Audiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İşitme kaybının bellek süreçleri gibi bilişsel işlevler üzerindeki etkisi son yıllarda artan bir araştırma konusu olmuştur. İşitme sisteminde meydana gelen bozulmaların, yalnızca işitsel algıyı değil, aynı zamanda bilişsel işlevleri de olumsuz yönde etkileyebileceği literatürde belirtilmiştir. Bu çalışma, farklı yaş gruplarında işitme kaybı ile bellek ve öğrenme performansları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Katılımcılar yaş ve işitme durumlarına göre iki çalışma ile iki kontrol grubuna ayrıldı: Grup I – normal işiten bireyler (18–50 yaş), Grup II – işitme kayıplı bireyler (18–50 yaş), Grup III – normal işiten yaşlı bireyler (65–85 yaş) ve Grup IV – işitme kayıplı yaşlı bireyler (65–85 yaş). Tüm katılımcılara bellek ve öğrenme performanslarını değerlendirmek amacıyla İşitsel Sözel Öğrenme Testi, Görsel-İşitsel Sayı Dizileri Testi -B Formu ve Corsi Block Testi uygulandı. Elde edilen bulgulara göre, 18-50 yaş arası katılımcılardan oluşan gruplar arasında (Grup I ve II), İşitsel Sözel Öğrenme Testi'nin alt basamaklarında anlamlı fark saptandı (p0,05), diğer puanlarda anlamlı fark elde edildi (p0,05). Yaşlı bireylerden oluşan gruplar arasında (Grup III ve Grup IV) yapılan karşılaştırmalarda ise İşitsel Sözel Öğrenme Testi ve Görsel-İşitsel Sayı Dizileri Testi puanlarının tamamında anlamlı fark gözlendi (p0,05). Mevcut araştırma, işitme kaybının hem genç hem yaşlı bireylerde bellek ve öğrenme performansı üzerinde olumsuz etkilerinin bulunduğunu, bu etkinin yaşlı bireylerde daha belirgin olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the impact of hearing loss on cognitive functions such as memory processes has become an increasingly important topic of research. The literature suggests that impairments in the auditory system can negatively affect not only auditory perception but also cognitive skills. This study aims to investigate the relationship between hearing loss with memory and learning performance across different age groups.Participants were divided into four groups based on age and hearing status: Group I – individuals with normal hearing (18–50 years), Group II – individuals with hearing loss (18–50 years), Group III – elderly individuals with normal hearing (65–85 years), and Group IV – elderly individuals with hearing loss (65–85 years). To compare memory and learning skills, skills in the same age groups with and without hearing loss, the Auditory Verbal Learning Test, the Visual Aural Digit Span Test – Form B, and the Corsi Block Test were utilized. According to the findings, a significant difference was found between the two groups of participants aged 18–50 (Groups I and II) in subcomponents of the Auditory Verbal Learning Test (p0,05). In the Corsi Block Test, no significant difference was found between these two groups(p>0,05). In the comparison between the elderly groups (Groups III and IV), significant differences were observed in all scores of the Auditory Verbal Learning Test and the Visual-Aural Digit Span Test (p0,05). Overall the results reveal that hearing loss negatively affects memory and learning skills in both younger and older individuals, and this effect is more pronounced in the elderly group.