İşitme cihazı kullanan yetişkinlerde bilişsel işlevler ve işitsel beceriler arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of relationships between cognitive functions and auditory skills in adults using hearing aids
- Tez No: 964835
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYUP KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Odyoloji, Audiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Giriş: İşitme kaybı, psikofiziksel, psikososyal ve bilişsel etkilere neden olabilir. Müdahale edilmemiş işitme kaybının, hızlanmış bilişsel gerileme, yürütücü işlev ve bellek alanlarında bozulmalar ve artmış demans riski ile ilişkili olabileceği görülmüştür. Literatürde işitme cihazı kullanan bireylerde bilişsel ve işitsel becerileri birlikte inceleyen sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Amaç: Çalışmamızın amacı, işitme cihazı kullanan yetişkinlerde öğrenme ve bellek işlevlerini değerlendirmek ve bu işlevlerin işitsel becerilerle ilişkisini incelemektir. Yöntem: Araştırmamıza, çalışma grubu olarak 30-59 yaş aralığında, bilateral simetrik sensörinöral tipte işitme kaybına sahip, en az 1 yıldır düzenli bilateral işitme cihazı kullanan 32 birey ve kontrol grubu olarak yaşları eşlenmiş normal işitmeye sahip 32 birey dahil edilmiştir. Katılımcılara İşitsel Sözel Öğrenme Testi (AVLT), Görsel İşitsel Sayı Dizileri Testi B Formu (GİSD-B), Spectral-Temporally Modulated Ripple Test (SMRT), Rastgele Aralık Tespit Etme Testi (RATET), Türkçe Matriks Testi (TMT) ve Konuşma, Uzaysal Algı ve İşitme Kalitesi (KUİK) Ölçeği uygulanmıştır. Gruplar arası farklar ve testler arası ilişkiler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: AVLT sonuçlarına göre, gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05).GİSD-B'nin işitsel-sözel, işitsel-yazılı ve işitsel uyarım alt testlerinde, çalışma grubunun puanları anlamlı düzeyde daha düşük elde edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Hearing loss can cause psychophysical, psychosocial and cognitive effects. Untreated hearing loss has been shown to be associated with accelerated cognitive decline, impairments in executive function and memory, and an increased risk of dementia. The literature contains a limited number of studies that have examined cognitive and auditory skills together in individuals who use hearing aids. Purpose: The aim of our study was to evaluate learning and memory functions in adults who use hearing aids and to examine the relationship between these functions and auditory skills. Method: Our research included 32 individuals aged between 30-59 years with bilateral symmetrical sensorineural hearing loss who had been using bilateral hearing aids regularly for at least 1 year as the study group and 32 age-matched individuals with normal hearing were included as the control group. Participants were administered the Auditory Verbal Learning Test (AVLT), Visual Aural Digit Span Test-Form B (VADS-B), Spectral-Temporally Modulated Ripple Test (SMRT), Random Gap Detection Test (RGDT), Turkish Matrix Test (TMT) and Speech, Spatial and Qualities of Hearing Scale (SSQ). Differences between groups and relationships between tests were analyzed statistically. Results: According to AVLT results, no significant difference was found between the groups (p>0.05). The scores of the study group were significantly lower in the auditory-verbal, auditory-written and auditory stimulation subtests of the VADS-B (p0.05).