Binaural beats uygulamasının dinleme eforuna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of binaural beats stimulation on listening effort
- Tez No: 967068
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜLENT ŞERBETÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Odyoloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Audiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Zorlu dinleme koşulları gibi görev taleplerinin yüksek olduğu durumlarda belirli bir işitsel göreve tahsis edilen dikkat ve bilişsel kaynaklar dinleme eforu olarak tanımlanmaktadır. Çeşitli bilişsel, bellek, dikkat gibi alanlarda etkisi giderek kanıtlanan binaural beatsler farklı frekanslara sahip iki sesin her iki kulağa ayrı ayrı verilmesiyle üçüncü bir sesin algılanmasıdır. Bu çalışmada da Beta ve Teta binaural beats uygulamaları yapılarak kişilerin dinleme eforu ve ayrıca gürültüde konuşmayı anlama becerilerine olan etkisi değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya normal işitmeye sahip toplam 36 kişi dahildi. Katılımcılara öncelikle saf ses odyometri, konuşma odyometrisi ve MoCA testleri uygulandı. Kriterleri karşılayan katılımcılara HINT ve ikili görev paradigmaları testleri uygulandı. Ardından katılımcıların ayrıldıkları gruba göre Beta veya Teta binaural beats uygulaması gerçekleştirildi. Katılımcılar 1 hafta boyunca her gün 15 dakika bu sesleri dinledi. Ardından son değerlendirme için tekrar HINT ve ikili görev paradigması testleri uygulandı. İstatistiksel analizler SPSS 22.0 kullanılarak gerçekleştirildi. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda Beta binaural beats uygulamasının dinleme eforu üzerinde anlamlı etkisinin olduğu görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
Listening effort is defined as the attention and cognitive resources allocated to a specific auditory task in situations where task demands are high, such as demanding listening conditions. Binaural beats, which have been increasingly proven to be effective in various cognitive, memory, and attention areas, are the perception of a third sound by presenting two sounds with different frequencies to each ear separately. In this study, it was aimed to evaluate the effects of Beta and Theta binaural beats stimulation on the listening effort of individuals and also on their ability to understand speech in noise. A total of 36 people with normal hearing were included in the study. Initially, pure tone audiometry, speech audiometry, and MoCA tests were applied to the participants. HINT and dual task paradigm tests were applied to the participants who met the criteria. Then, Beta or Theta binaural beats stimulation was performed according to the group to which the participants were divided. The participants listened to these sounds for 15 minutes every day for 1 week. Then, HINT and dual task paradigm tests were applied again for the final evaluation. Statistical analyses were performed using SPSS 22.0. As a result of the statistical analyses, it was seen that Beta binaural beats stimulation had a significant effect on listening effort (p0,05).