Çocukluk çağı travmaları ve romantik ilişkideki doyum arasında duygudurum bozukluklarının aracı rolü
The mediating role of mood disorders between childhood traumas and romantic relationship satisfaction
- Tez No: 967066
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLA ÇELİMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinin yaşadığı çocukluk çağı travmaları ile romantik ilişkilerindeki doyum arasındaki ilişkide duygudurum bozukluklarının aracı rolünü incelemektir. Araştırmada ayrıca üniversite öğrencilerinin romantik ilişki doyumu düzeylerinin demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediği de ele alınmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde tasarlanmış olup, örneklem grubu romantik ilişkisi bulunan 18-25 yaş aralığındaki 400 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Duygudurum Bozuklukları Ölçeği ve İlişki Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde korelasyon analizi, aracılık analizi, t-testi ve ANOVA testleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, çocukluk çağı travmalarının romantik ilişki doyumuyla negatif, duygudurum bozukluklarıyla pozitif ilişkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, duygudurum bozuklukları ile romantik ilişki doyumu arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Aracılık analizi sonuçları, duygusal taciz ve duygusal ihmal ile romantik ilişki doyumu arasındaki ilişkilerde duygudurum bozukluklarının kısmi aracılık rolü oynadığını göstermiştir. Demografik değişkenler açısından bakıldığında, üniversite öğrencilerinin romantik ilişki doyumu düzeylerinin cinsiyet ve yaş değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, 0-6 ay arasında ilişki süresine sahip katılımcıların daha uzun süreli ilişki yürüten katılımcılara göre daha düşük romantik ilişki doyumu bildirdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to examine the mediating role of mood disorders in the relationship between childhood traumas experienced by university students and their satisfaction in romantic relationships. The study also addresses whether university students' romantic relationship satisfaction levels differ according to their demographic characteristics. The research was designed in relational screening model, and the sample group consisted of 400 university students aged 18-25 who were in romantic relationships. The Demographic Information Form, Childhood Trauma Scale, Mood Disorders Scale, and Relationship Satisfaction Scale were used as data collection instruments. Correlation analysis, mediation analysis, t-test, and ANOVA tests were used for data analysis. According to the research findings, it was determined that childhood traumas were negatively related to romantic relationship satisfaction and positively related to mood disorders. Additionally, significant negative relationships were detected between mood disorders and romantic relationship satisfaction. Mediation analysis results showed that mood disorders played a partial mediating role in the relationships between emotional abuse and emotional neglect with romantic relationship satisfaction. When examined in terms of demographic variables, it has been found that the levels of romantic relationship satisfaction among university students do not significantly differ based on gender and age variables. Furthermore, participants with a relationship duration of 0-6 months report lower romantic relationship satisfaction compared to those in longer-term relationships.